avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 131 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare-cumparare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare-cumparare autoturism

Buna seara,
Am vandut un autoturism cu act de vanzare-cumparare si pe talon la rubrica instrainat catre nu sa trecut numele cumparatorului.In acest caz, v-as ruga sa-mi spuneti, cine este propietarul de drept al masinii? Mentionez ca in talon si cartea de identitate este trecut numele meu. Am procedat asa, pentru ca cel care a cumparat autoturismul mi-a promis ca peste o luna, il va inmatricula pe numele sau. Daca nu face acest lucru, am dreptul , sa o radiez din circulatie? Sau ce pot face?
Cel mai recent răspuns: carmenalecu , utilizator 11:23, 4 Iulie 2013
In conditiile in care detineti contract de vanzare cumparare legal intocmit ,se impune sa finalizati procedura de radiere din evidenta fiscala a bunului auto
peste o luna, il va inmatricula pe numele sau.


Termenul de finalizat procedura de achiztie auto este de 30 de zile de la data achizitiei,dupa care trebuiesc reluate alte formalitati
ce intelegeti dv prin "legal intocmit"? precizez ca nu s-a mentionat in talon la rubrica instrainat catre..x... numele cumparatorului. in acest caz, o eventuala amenda sau alta infractiune vor figura pe numele meu? eu raman proprietar?
In situatia in care cumparatorul in termen de 30 de zile nu finalizeaza procedura de achizitie auto,nu inmatriculeaza auto pe numele sau,pe cale de consecinta toate documentele vor ramane pe numele vanzatorului
Eventuale sanctiuni aplicate de autoritati pot fi dispuse direct pe numele si CNP utilizator auto,altele ,parcare neregulamentara,stationare,etc pot fi dispuse in sarcina proprietarului din documente,respectiv dvs
adaugati si sanctiunea ptr. lipsa rovinietei.
Va multumesc pentru raspuns, o zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto ciprianul ciprianul buna seara! Am cumparat o masina de la un intermediar cu numere de neamt. vanzatorul avea dovada anaf ca taxa a fost platita si nerecuperata . toate bune si ... (vezi toată discuția)
Procura pentru autoturism VIOPAUN VIOPAUN Daca am depasit termenul legal de inmatriculare al masini pe numele noului proprietar dupa ce am cumparat ,pot circula fara probleme cu procura si ... (vezi toată discuția)
Cum radiez masina de la politie fara act de vanzare-cumparare raduadrian00 raduadrian00 Buna ziua.Am vandut un autoturism in martie 2011 am radiato fiscal de la taxe si impozite dar nu am radiato de la politie.Acum dupa 4 ani risc sa fiu executat ... (vezi toată discuția)