Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura pentru autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura pentru autoturism

Daca am depasit termenul legal de inmatriculare al masini pe numele noului proprietar dupa ce am cumparat ,pot circula fara probleme cu procura si documentele pe numele vechiului proprietar ? Mentionez ca autoturismul a fost inregistrat la Primarie pentru impozit in termen.

#-oMultumesc.
VIOPAUN, utilizator
VIOPAUN a scris:

Daca am depasit termenul legal de inmatriculare al masini pe numele noului proprietar dupa ce am cumparat ,pot circula fara probleme cu procura si documentele pe numele vechiului proprietar ?

Daca exista documente de vanzare cumparare,pe cale de consecinta vanzatorul nu mai detine calitatea de proprietar asupra bunului mobil,respectiv nu mai poate incheia procura in favoarea dvs
Legal,la tranzactionare auto,vanzatorul detine obligatia sa completeze rubrica speciala de pe talon instrainat catre X la data Y
Daca exista completata rubrica in talon,in eventual eveniment/control in trafic,riscati consecintele legale aferente nerespectarii termenului de 30 de zile pentru finalizare procedura de inmatriculare auto

Cum adica documente de vanzare cumparare,pe cale de consecinta ?
Precizati ca dvs in calitate de cumparator ati incheiat contract de vanzare cumparare bun mobil
De la momentul incheierii contractului de vanzare cumparare,vanzatorul nu mai are calitatea de proprietar al bunului mobil,respectiv nu poate sa mai incheie procura cu care eventual sa puteti dvs circula dvs cu masina pe care ati cumparat-o si al carui unic proprietar ati devenit
Va multumesc din suflet pentru raspuns.