avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura pentru autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura pentru autoturism

Daca am depasit termenul legal de inmatriculare al masini pe numele noului proprietar dupa ce am cumparat ,pot circula fara probleme cu procura si documentele pe numele vechiului proprietar ? Mentionez ca autoturismul a fost inregistrat la Primarie pentru impozit in termen.


#-oMultumesc.
Ultima modificare: Luni, 7 Septembrie 2015
VIOPAUN, utilizator
Cel mai recent răspuns: VIOPAUN , utilizator 20:02, 8 Septembrie 2015
VIOPAUN a scris:

Daca am depasit termenul legal de inmatriculare al masini pe numele noului proprietar dupa ce am cumparat ,pot circula fara probleme cu procura si documentele pe numele vechiului proprietar ?


Daca exista documente de vanzare cumparare,pe cale de consecinta vanzatorul nu mai detine calitatea de proprietar asupra bunului mobil,respectiv nu mai poate incheia procura in favoarea dvs
Legal,la tranzactionare auto,vanzatorul detine obligatia sa completeze rubrica speciala de pe talon instrainat catre X la data Y
Daca exista completata rubrica in talon,in eventual eveniment/control in trafic,riscati consecintele legale aferente nerespectarii termenului de 30 de zile pentru finalizare procedura de inmatriculare auto

Cum adica documente de vanzare cumparare,pe cale de consecinta ?
Precizati ca dvs in calitate de cumparator ati incheiat contract de vanzare cumparare bun mobil
De la momentul incheierii contractului de vanzare cumparare,vanzatorul nu mai are calitatea de proprietar al bunului mobil,respectiv nu poate sa mai incheie procura cu care eventual sa puteti dvs circula dvs cu masina pe care ati cumparat-o si al carui unic proprietar ati devenit
Va multumesc din suflet pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare auto in lipsa proprietarului yorkie yorkie Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate in urmatoarea problema Sunt plecat din tara si am lasat masina la vanzare in Romania tatalui meu. Acesta nu ... (vezi toată discuția)
Masina cumparata fara sa cunosc adevaratul proprietar... georgiana92 georgiana92 Saptamana aceasta am cumparat o masina din Sibiu, am vazut-o pe internet am contactat vanzatorul ne-am inteles sa ne intalnim si am cumparata. Problema ii ca ... (vezi toată discuția)
Vânzare - cumparare auto mihaiclaudiugabriel mihaiclaudiugabriel Am cumpărat o mașină în luna octombrie 2017, dar certificatul fiscal l-am primit in 4 ianuarie 2018 . Intrebarea mea este : Primesc amenda ,daca ma duc sa ... (vezi toată discuția)