Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu

Buna ziua

Am vazut pe mai multe siteuri de stiri cum ca niste cetateni mai dezghetati au gasit o solutie pentru a evita plata timbrului de mediu, taxa aberanta (la un vw golf5 din 2008 trebuie sa platesc 600 de euro)

Baietii care au scris articolul spun asa:

"[...]Mai pe scurt, aduci o masina din Germania, o vinzi cu contract notarial celor doi proprietari, care nu sunt neaparat casatoriti. Dupa care, cei doi proprietari noi se intorc la notar pentru a solicita partajarea bunului comun in favoarea unui dintre ei, care, in final, va fi si noul proprietar de drept. [...]"

Legea zice asa :

Art. 8. - Timbrul nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:

f) dobandite prin partaj.

Chiar se poate? Eu din pct. f) inteleg ca oamenii au fost casatoriti, a avut loc un proces, si a rezultat una bucata masina obtinuta prin partaj....

Articolul complet este aici: [ link extern ]

Stima!
avlad, utilizator
Stimate User
Partajul in mentalul colectiv este perceput ca doi soti care isi impart bunurile din casatorie, insa dpdv legal partajul de bunuri inseamna cand 2 sau mai multi cetateni isi impart bunurile cu care sunt in coproprietate. (indiferent de sex, religie, varsta)
Cu alte cuvinte, orice poate fi coproprietar cu oricine fara sa aiba un raport gen casatorie sau de alt gen.

Mai spune leguitorul: ''nimeni nu poate fi tinut proprietar fara vointa sa''
pop sorin, utilizator