Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am o hotarare judecatoreasca, din 2011, prin care o banca trebuie sa imi plateasca, in calitate de tert poprit, o suma de bani. Dosarul de executare silita a fost deschis in 2012. In 15.06.2013 (!!!) Tribunalul a respins recursul bancii la lamurirea de dispozitiv precum si cererea de suspendare a executarii.
Intrebare : BEJ va da curs cererii mele de continuare a executarii silite, depusa acum, in iulie 2013 (cand e valabil NCPC) intr-un dosar deschis in 2012 (cand era valabil vechiul CPC) prin ce procedura ??? Dupa noul sau vechiul CPC ?
Multumesc !
Executarile silite incepute pe vechea procedura se continua pe aceea
Va multumesc mult pentru raspuns ! Si daca tot ati fost amabila, imi permit sa va mai intreb, daca imi mai puteti da cateva informatii ?
- daca sentinta Tribunalului este : ,,valideaza poprirea infiintata prin adresele...in limita sumei de ,,x,, lei impotriva tertului poprit Y Bank,, respectiva suma se mai actualizeaza (cu indicele de inflatie, rata dobanzii sau altceva) ?
- in cat timp este obligata Y Bank sa vireze suma de bani in contul BEJ ?
- cat timp este obligat BEJ sa retina banii in cont, inainte de a-i vira societatii mele ?

Va multumesc anticipat !