Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SRL-D in timpul concediului de ingrijire copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SRL-D in timpul concediului de ingrijire copil?

Buna ziua!
Situatia mea este urmatoarea: ma aflu in concediu de ingrijire a copilului, si beneficiez de indemnizatie de ingrijire a copilului cu handicap mediu (pana anul viitor in iulie, cand va implinii copilul meu 3 ani).
As dori sa stiu daca infiintand o firma (SRLD as dori) mai pot primi indemnizata de ingrijire a copilului? Sau as putea infiinta firma sub o alta forma ca sa nu imi afecteze indemnizatia?
Va multumesc anticipat!
1. Puteti sa infiintati firma, sa fiti asociat (unic sau nu) dar sa nu fiti inca administrator al firmei decat dupa ce se termina concediul crestere copil (CCC).

2. Sau asteptati pana se termina CCC sau suspendati plata indemnziatiei pentru CCC.

Imi puteti recomanda, va rog, unde in legislatie pot sa citesc mai mult despre acest subiect?
OUG nr.111/2010 prevede :
art.16 (2)
Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului şi copilul nu a împlinit vârsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;
....

Intr-adevar, nu veti gasi in legislatie precizat expres ceea ce vi s-a spus, insa acest lucru se poate deduce din textul prezentat mai sus. Astfel, pe perioada CCC nu aveti voie sa realizati venituri supuse impozitului pe venit intrucat o situatie de acest gen duce la suspendarea platii indemniztaiei.