Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuzul Comisiei locale si Judetene de a pune in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuzul Comisiei locale si Judetene de a pune in executare o hotarare definitiva investita cu titlul executoriu.

In perioada anului trecut Instantele de judecata a admis actiunea reclamantului mostenitor cu privire la completarea topo cadastrala a unui titlul de proprietate emis in anul 1994,in baza legii 18/1991,respectiv pentru un teren intravilan in suprafata totala de 1500 mp.,care pe verso titlul la rubrica suprafata primita in intravilan nu figura vecinatatile si amplasamentul.
Actualmente Primaria a emis un proces verbal de punere in posesie pe vechiul amplasament pentru o suprafata diminuata respectiv 1166 mp. si nu pentru suprafata totala de1500 mp. conform titlul de prop. si acte autentice.
Procesul v.erbal de punere in posesie nu a fost semnat si l-am contestat la Prefectura.
Prin raspunsul comisiei judetene ma indrumat sa merg la Primarie sa discut problema acolo,in ideea ca sunt neconcordante intre ce este inscris in titlul si ceea ce figureaza in CF.
In principiu ceea ce este mentionat in acte autentice si titlul corespunde suprafetei de1500 mp.,cu diferenta ca in actele vechi suprafata totala este calculata in stanjeni si nu in mp.
Intrebarea mea este ..,pentru a preveni cumva pierderea de timp ..sau (a arde gazul de pomana.)..,ce considerati ca trebuie sa fac,sa deschid o noua actiune eventual in contencios administrativ cu daune cominatorii,sa ma adresez catre Autoritatea Nationala ptr. rest. prop.
Precize faptul ca diferenta de teren de la 1166 pana la 1500 mp. a confiscata de regimul comunist in anul 1960 cu titlul de bunuri parasite.
Pe aceasta suprafata de teren figureaza si un imobil care a fost confiscat odata cu terenul,in considerentul ca regimul confisca un imobile in cazul in care aveai doua sau mai multe,pentru terenul in supr. de1166 mp. reclamantul detine proprietatea
nefiind lipsit niciodata de posesia lui.

Cu multumiri ptr. un raspuns avizat

holzer ghe-ioan a scris:

In perioada anului trecut Instantele de judecata a admis actiunea reclamantului mostenitor cu privire la completarea topo cadastrala a unui titlul de proprietate emis in anul 1994,in baza legii 18/1991,respectiv pentru un teren intravilan in suprafata totala de 1500 mp.,care pe verso titlul la rubrica suprafata primita in intravilan nu figura vecinatatile si amplasamentul.
Actualmente Primaria a emis un proces verbal de punere in posesie pe vechiul amplasament pentru o suprafata diminuata respectiv 1166 mp. si nu pentru suprafata totala de1500 mp. conform titlul de prop. si acte autentice.
Procesul v.erbal de punere in posesie nu a fost semnat si l-am contestat la Prefectura.
Prin raspunsul comisiei judetene ma indrumat sa merg la Primarie sa discut problema acolo,in ideea ca sunt neconcordante intre ce este inscris in titlul si ceea ce figureaza in CF.
In principiu ceea ce este mentionat in acte autentice si titlul corespunde suprafetei de1500 mp.,cu diferenta ca in actele vechi suprafata totala este calculata in stanjeni si nu in mp.
Intrebarea mea este ..,pentru a preveni cumva pierderea de timp ..sau (a arde gazul de pomana.)..,ce considerati ca trebuie sa fac,sa deschid o noua actiune eventual in contencios administrativ cu daune cominatorii,sa ma adresez catre Autoritatea Nationala ptr. rest. prop.
Precize faptul ca diferenta de teren de la 1166 pana la 1500 mp. a confiscata de regimul comunist in anul 1960 cu titlul de bunuri parasite.
Pe aceasta suprafata de teren figureaza si un imobil care a fost confiscat odata cu terenul,in considerentul ca regimul confisca un imobile in cazul in care aveai doua sau mai multe,pentru terenul in supr. de1166 mp. reclamantul detine proprietatea
nefiind lipsit niciodata de posesia lui.

Cu multumiri ptr. un raspuns avizat