Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Diurna externa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Diurna externa

Buna ziua,avem 2 intrebari:
1.La o diurna externa de 35E /zi ,ce contributii i se retin salariatului?
2.Ni s-a aprobat diurna de 35E/zi cu data de 17.07.2013,pana la aceasta data a fost de 25E/zi . Conform actului aditional vom primi si retroactiv diferentele din data de 01.06.2012 .In 2012 nu era legea fiscalitatii modificata,diferenta de 10E/zi este supusa fiscalitatii actuale sau se ia in calcul legea inainte de modificari?
Va multumim.=D>:worthy:
Pentru ce tara se acorda acea diurna?
Diurna este pentru Germania
incepand cu data de 1 februarie 2013, in baza OG 8/2013 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, art. 55 alineatul (4), litera g) si art. 296 indice 15 s-au modificat si au urmatorul cuprins:

art.55 (4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
.......
g) sumele primite de angajati in conditiile prevazute de lege sau de contractul de munca aplicabil, pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, ca indemnizatii si orice alte sume de aceeasi natura, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice, precum si cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare.

art.296 ind.15 : Nu se cuprind în baza lunară a contribuţiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. 296^4, următoarele:
....
g) indemnizatiile primite pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, si orice alte sume de aceeasi natura, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice, precum si sumele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare;”.

Diurna legala externa/zi (conform HG 518/1995 ) – pentru tari UE:
35 euro x 0,75 x 1,15 x 1.08x 1,074 = 32,60 euro/zi.

Diurna maxima deductibila fiscal/zi (conform HG 518/1995+ art 21 alin 3lit . b din Legea 571/2003 – codul fiscal ) – pentru tari UE
35 euro x 0,75 x 1,15 x 1,08 x1,074 x 2,5 = 87,5 euro/zi.

Prin urmare, diurna acordata nu este supusa impozitarii.
freeelis a scris:

incepand cu data de 1 februarie 2013, in baza OG 8/2013 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, art. 55 alineatul (4), litera g) si art. 296 indice 15 s-au modificat si au urmatorul cuprins:

art.55 (4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
.......
g) sumele primite de angajati in conditiile prevazute de lege sau de contractul de munca aplicabil, pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, ca indemnizatii si orice alte sume de aceeasi natura, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice, precum si cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare.

art.296 ind.15 : Nu se cuprind în baza lunară a contribuţiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. 296^4, următoarele:
....
g) indemnizatiile primite pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, si orice alte sume de aceeasi natura, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice, precum si sumele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare;”.

Diurna legala externa/zi (conform HG 518/1995 ) – pentru tari UE:
35 euro x 0,75 x 1,15 x 1.08x 1,074 = 32,60 euro/zi.

Diurna maxima deductibila fiscal/zi (conform HG 518/1995+ art 21 alin 3lit . b din Legea 571/2003 – codul fiscal ) – pentru tari UE
35 euro x 0,75 x 1,15 x 1,08 x1,074 x 2,5 = 87,5 euro/zi.

Prin urmare, diurna acordata nu este supusa impozitarii.

Intrebarea mea acest nivel pt diurna externa este nemodificat din 2003 ? de ce unele companii private acorda 35 € ca in exemplu iar altele merg pana la 65-70 € tot in Germania.
Din cate inteleg oricum cu 01.06 pt angajator s-a eliminat dubla impozitare adica se deduce la impozitul pe profit si ce depaseste de 2,5 ori limita maxima legala ,adica un angajotor poate acorda 200 € diurna in Germania ca diferenta de 113,5 € o deduce la calculul impozitului pe profit daca dovedeste ca aceste cheltuieli sunt in scopul desfasurarii activitatii economice .Ce se intampla daca societatea respectiva are pierdere si nu profit ?- mai pot fi deduse aceste cheltuieli sau nu.
valiungur, utilizator
Un angajator privat poate acorda o diurna de 200 Euro/zi.

Un Model de calcul al diurnei gasiti aici:
[ link extern ]