Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru titlu de proprietate

Buna ziua,

As dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru a scoate un duplicat al titlului de proprietate.
Mentionez ca l-am dat pierdut in Monitorul oficial dar mai departe nu mai stiu incotro sa apuc :O. Multumesc
Duplicatul dupa titlul de proprietate se obtine in baza unei cereri care se depune la primăria în raza căreia se află imobilul menţionat în titlu.
Cererea va fi însoţită de următoarele acte:
- anunţul din Monitorul Oficial al României privind declararea pierderii titlului de proprietate,
- certificatul fiscal recent privind imobilul,
- copiile actelor de identitate ale titularilor,
- declaraţia notarială pe proprie răspundere a titularului menţionat în titlu de proprietate în
care să se arate ca nu a înstrăinat sub nici o formă imobilul şi că nu au fost şi nu sunt litigii
pe rolul instanţei de judecată care să aibă ca obiect imobilul menţionat în titlul de
proprietate,
- precum şi orice alte acte pe care primăria le consideră necesare.
Multumesc pentru raspuns. Inca o intrebare, pentru certificatul fiscal ce acte imi trebuie? si pentru declaratia notariala.
Multumesc.