avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare pentru titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare pentru titlu de proprietate

Buna ziua,


As dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru a scoate un duplicat al titlului de proprietate.
Mentionez ca l-am dat pierdut in Monitorul oficial dar mai departe nu mai stiu incotro sa apuc :O. Multumesc
Cel mai recent răspuns: LittleMary , utilizator 10:02, 5 August 2013
Duplicatul dupa titlul de proprietate se obtine in baza unei cereri care se depune la primăria în raza căreia se află imobilul menţionat în titlu.
Cererea va fi însoţită de următoarele acte:
- anunţul din Monitorul Oficial al României privind declararea pierderii titlului de proprietate,
- certificatul fiscal recent privind imobilul,
- copiile actelor de identitate ale titularilor,
- declaraţia notarială pe proprie răspundere a titularului menţionat în titlu de proprietate în
care să se arate ca nu a înstrăinat sub nici o formă imobilul şi că nu au fost şi nu sunt litigii
pe rolul instanţei de judecată care să aibă ca obiect imobilul menţionat în titlul de
proprietate,
- precum şi orice alte acte pe care primăria le consideră necesare.
Multumesc pentru raspuns. Inca o intrebare, pentru certificatul fiscal ce acte imi trebuie? si pentru declaratia notariala.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emitere duplicat certificat de proprietate ralulu ralulu este posibila obtinerea unui duplicat la certficatul de proprietate pierdut? Care sunt etapele ce trebuie parcurse ? (vezi toată discuția)
Acte proprietate, duplicate Ersin Dervis Ersin Dervis Buna ziua ! As dori si eu o informatie, care ar fi procedura de obtinere a unor duplicate pentru actele de proprietate al unui teren , actele le-am pierdut in ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate gresit pierdut dtztz dtztz Buna ziua. Sunt in situatia in care am pierdut titlul de propietate pt un teren arabil (vita de vie). L-am ratacit pt ca nu l-am folosit ani de zile pt ca a ... (vezi toată discuția)