Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua,
Daca un pensionar de invaliditate a primit la inceputul pensionarii un stagiu potential de 4 ani(acum sunt depasiti) si trece de la un grad de invaliditate inferior la altul superior, la recalcularea pensiei , stagiul potential se calculeaza cu noul punctaj aferent gradului superior?
Pensia recalculata ar putea sa fie mai mica sau mai mare?
multumesc!
Stagiul potential
Art. 75 din Legea 263/2010

(1) La stabilirea pensiei de invaliditate se acordă un stagiu potenţial, determinat ca diferenţă între stagiul complet de cotizare prevăzut în anexa nr. 5 sau, după caz, anexa nr. 6 şi stagiul de cotizare realizat până la data acordării pensiei de invaliditate.

(2) Stagiul potenţial rezultat conform alin. (1) nu poate fi mai mare decât stagiul de cotizare pe care persoana l-ar fi putut realiza de la data acordării pensiei de invaliditate până la împlinirea vârstei standard de pensionare, prevăzută în anexa nr. 5 sau, după caz, anexa nr. 6, la care poate solicita pensie pentru limită de vârstă.

In cazul schimbarii de grad, perioada pensiei de invaliditate va fi valorificata ca stagiu asimilat.
fara sa cunosc mai multe amanunte cu privire la detalii legate de persoana in cauza nu ma pot pronunta .
Perioada in care a beneficiat de pensie de boala este stagiu asimilat si se valorifica doar la iesirea la pensie de limita de varsta.
Daca trece in gr. I de invaliditate va primi si o indemnizatie de insotitor.