Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pe caz de boala gradul 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pe caz de boala gradul 2

Mama mea este pensionata pe caz de boala gradul 2 de aproximativ 16 ani si beneficiaza de o pensie foarte mica as vrea sa stiu daca se poate recalcula aceasta pensie.Cand sa pensionat avea munciti pe cartea de munca 8 ani daca se poate recalcula i se adauga si acesti 16 ani de pensie ?poate obtine o pensie putin mai maricica?
1. De la pensie de invaliditate gr.II se trece numai la pensie pentru limita de varsta.

2. - Perioada de pensie de invaliditate este perioadaa asimilata stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.
- Pana atunci nu se mai recalculeaza pensia.
Pensia,nu este stabilita doar pentru cei 8 ani de munca.
S-a acordat un stagiu potential ca diferenta,pentru indeplinirea stagiului complet de cotizare.
Adica 0,6 puncte pentru fiecare an de stagiu potential.
Este posibil,sa ramana cu acelasi punctaj mediu anual,la trecerea la limita de varsta.

Precizati:Luna,anul nasterii,stagiul potential in,ani,luni si zile si punctajul mediu anual.

multumesc frumos pentru rasp dar pt a iesi la pensia pt limita de varsta mai are destul abia are 45 de ani