avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pe caz de boala gradul 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pe caz de boala gradul 2

Mama mea este pensionata pe caz de boala gradul 2 de aproximativ 16 ani si beneficiaza de o pensie foarte mica as vrea sa stiu daca se poate recalcula aceasta pensie.Cand sa pensionat avea munciti pe cartea de munca 8 ani daca se poate recalcula i se adauga si acesti 16 ani de pensie ?poate obtine o pensie putin mai maricica?
Cel mai recent răspuns: coka23 , utilizator 17:24, 11 Martie 2013
1. De la pensie de invaliditate gr.II se trece numai la pensie pentru limita de varsta.

2. - Perioada de pensie de invaliditate este perioadaa asimilata stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.
- Pana atunci nu se mai recalculeaza pensia.
Pensia,nu este stabilita doar pentru cei 8 ani de munca.
S-a acordat un stagiu potential ca diferenta,pentru indeplinirea stagiului complet de cotizare.
Adica 0,6 puncte pentru fiecare an de stagiu potential.
Este posibil,sa ramana cu acelasi punctaj mediu anual,la trecerea la limita de varsta.

Precizati:Luna,anul nasterii,stagiul potential in,ani,luni si zile si punctajul mediu anual.

multumesc frumos pentru rasp dar pt a iesi la pensia pt limita de varsta mai are destul abia are 45 de ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Determinarea cuantumului pensiei Giubega Giubega Pensia la limita de varsta poate fi mai mica decat pensia de invaliditate??Mentionez ca am calculat personal dupa graficul de calcul de pe site-ul La ... (vezi toată discuția)
Perioada in care am beneficiat de pensie de invaliditate se valorifica la stabilirea pensiei pentru limita de varsta? crispetra07 crispetra07 Daca esti pensionat medical ,fiind bolnav,in aceasta perioada pana la pensia de drept vechimea iti merge sau stagneaza si ramai doar cu cat ai avut inainte de ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate grigstav grigstav Buna ziua, Cand am intrat in pensie de invaliditate mi s-a acordat , stagiul potential de 3 ani si 9 luni, ajungand ca in 2010 sa am 35 ani total stagiu ... (vezi toată discuția)