Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incepere activitate dupa concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incepere activitate dupa concediu de crestere copil

Cand se incepe activitatea dupa perioada de crestere copil. In ziua in care copilul inplineste 2 ani sau in ziua urmatoare?
Multumesc!
ziua imediat urmatoare
Aici sunt parerile impartite.
Parerea mea: deoarece legea spune ca este vorba de concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de doi ani a copilului, inseamna ca in ziua in care acesta implineste 2 ani tebuie sa va prezentati la serviciu.
Altii au alta parere.
Mai asteptati si alte raspunsuri.
mie inspectorul ITM mi-a spus ca prima zi de munca este ziua in care copilul implineste 2 ani.
Ziua in care implineste copilul 2 ani este sigur.
eu sunt de aceeasi parere cu anca13, adica salariata revine la serviciu, in ziua imediat urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani.
ART. 11 din O148/2005
Plata drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.
din moment ce si plata indemnizatiei inceteaza tot in ziua urmatoare, sunt de parere ca si munca incepe in ziua imediat urmatoare.