avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incepere activitate dupa concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incepere activitate dupa concediu de crestere copil

Cand se incepe activitatea dupa perioada de crestere copil. In ziua in care copilul inplineste 2 ani sau in ziua urmatoare?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:42, 18 Martie 2009
ziua imediat urmatoare
Aici sunt parerile impartite.
Parerea mea: deoarece legea spune ca este vorba de concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de doi ani a copilului, inseamna ca in ziua in care acesta implineste 2 ani tebuie sa va prezentati la serviciu.
Altii au alta parere.
Mai asteptati si alte raspunsuri.
mie inspectorul ITM mi-a spus ca prima zi de munca este ziua in care copilul implineste 2 ani.
Ziua in care implineste copilul 2 ani este sigur.
eu sunt de aceeasi parere cu anca13, adica salariata revine la serviciu, in ziua imediat urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani.
ART. 11 din O148/2005
Plata drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.
din moment ce si plata indemnizatiei inceteaza tot in ziua urmatoare, sunt de parere ca si munca incepe in ziua imediat urmatoare.

Alte discuții în legătură

Concediul postnatal Claudia Andu Claudia Andu Buna seara,pe 13.05.2008 am nascut un baietel sanatos, contractul de munca mia fost suspendat pe data de 01.07.2008. In prezent (17.05.2009) sunt insarcinata ... (vezi toată discuția)
Revenire concediu de crestere a copilului pana la 2 ani florentina_cfm florentina_cfm Rog cine stie sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari: 1. La 24 septembrie 2012 copilul meu implineste varsta de 2 ani. La ce data trebuie sa ma intorc la ... (vezi toată discuția)
Durata ccc? Catalin__B Catalin__B Buna ziua,daca copilul implineste varsta de 2 ani pe 16 martie,eu cand trebuie sa ma prezint la munca? Pe 16 sau pe 17 martie?Multumesc! (vezi toată discuția)