Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata CCC?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata CCC?

Buna ziua,daca copilul implineste varsta de 2 ani pe 16 martie,eu cand trebuie sa ma prezint la munca? Pe 16 sau pe 17 martie?Multumesc!
Plata indemnizatiei pentru concediul de crestere a copilului pana la 2 ani inceteaza in ziua urmatoare implinirii varstei de 2 ani, deci incepeti lucrul in 17 martie.
Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de 1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap. Astfel, dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului va înceta în aceleaşi condiţii şi acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizaţie pentru creşterea copilului şi dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională.
Asadar, ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an, 2 ani sau 3 ani.

In speta, este vorba despre data de 17.03.2012
Va multumesc,anticipat!