Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIUL POSTNATAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIUL POSTNATAL

Buna seara,pe 13.05.2008 am nascut un baietel sanatos, contractul de munca mia fost suspendat pe data de 01.07.2008. In prezent (17.05.2009) sunt insarcinata in 7 luni ( ar trebui sa nasc in iulie- august) , trebuie sa ma interesez cum fac cu cartea de munca, si concediul prenatal. Nu stiu exact ce ar trebui sa fac, aud tot felul de variante, cum ar fi:
- sa fac o anexa de prelungire la suspendare o data cu implinirea de 2 ani a primului copil. 13.05.2009

sau

- sa astept pana imi expira suspendarea ( 01.07.2009) sa imi las in continuare contractul de munca pentru o luna sa mearga apoi sa imi bag concediul post natal cu cerere de suspendare.

Mentionez ca am cerclaj din luna a 3 a.

Spuneti-mi va rog ce parere aveti si ce ma puteti sfatui in acest caz
Se va face o cerere de prelungire a suspendarii c.i.m. la data implinirii varstei de 2 ani a primului copil.
Claudia Andu a scris:

Buna seara,pe 13.05.2008 am nascut un baietel sanatos, contractul de munca mia fost suspendat pe data de 01.07.2008. In prezent (17.05.2009) sunt insarcinata in 7 luni ( ar trebui sa nasc in iulie- august) , trebuie sa ma interesez cum fac cu cartea de munca, si concediul prenatal. Nu stiu exact ce ar trebui sa fac, aud tot felul de variante, cum ar fi:
- sa fac o anexa de prelungire la suspendare o data cu implinirea de 2 ani a primului copil. 13.05.2009

sau

- sa astept pana imi expira suspendarea ( 01.07.2009) sa imi las in continuare contractul de munca pentru o luna sa mearga apoi sa imi bag concediul post natal cu cerere de suspendare.

Mentionez ca am cerclaj din luna a 3 a.

Spuneti-mi va rog ce parere aveti si ce ma puteti sfatui in acest caz

Cred ca sunt niste date trecute eronat cred ca evorba de 17.05.2010. Avand in vedere faptul ca din cele expuse de dumneavoastra primul copil a implinit 2 ani la data de 13.05.2010, cu data de 14.05.2010 trebuia sa faceti cerere de revenire la serviciu si sa prezentati de la medicul ce va urmareste saricina sau med de fam concediul medical prenatal daca ati intrat in luna a 7 a.Ar fi bine sa va prezentati, cit mai repede, la serviciu si sa discutati cu sefii dumneavoastra aceste probleme. Contractul de munca in vederea ingrijirii copilului se suspenda pina cind acesta face 2 ani si nu de la data la care ati intrat dumneavoastra in cic.
daca primul copil s-a nascut in data de 13.05.2008, rezulta ca in data de 14.05.2010 ar fi trebuit sa reveniti la serviciu, in cazul in care nu ati solicitat prelungirea suspenderii contractului individual de munca cu inca 1 an.
In conlcuzie, trebuie sa mergeti la angajator, sa formulati o cerere de reluare a activitatii din data de 14.05.2010, apoi puteti prezenta angajatorului concediul de maternitate si puteti ramane in concediu linistita. Concediul de maternitate are 126 de zile calendaristice. Dupa expirarea celor 126 de zile, trebuie sa formulati o cerere catre angajator pentru o noua suspendare a contractului individual de munca pe perioada concediului de crestere si ingrijire copil cu varsta de pana la 2 ani.
Am un baietel de 11 luni si sunt in concediul pentru cresterea copilului. As dori sa revin la servici si v-as ruga sa imi spuneti ce se intampla cu persoana care este in locul meu? daca eu incep serviciul ea poate sa beneficieze de concediul de odihna pe lunile lucrate? sau concediul de boala? are 13 luni lucrate. are dreptul la somaj? multumesc anticipat pentru tot.
intradevar este vorba de 17.05.2010, imi cer scuze.

insa am o problema, cei de la ITM cand am fost au zis ca trebuie sa fac cerere de ridicare a suspendarii incepand cu data de 01.07.2010, caci atunci afost facuta suspendarea contractului de munca in 01.07.2008,si nu de cand implineste bebe 1 varsta de doi ani,ca nu corespunde #-o., apoi sa imi aduc de la medic pentru concediu.:O
de aceea am spus ca nu mai inteleg nimic.

va multumesc pentru raspuns.