Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna
Intrebarea mea: Barbat, 40 ani lucrati, 58 ani ce sanse are la pensionare anticipata anul acesta
Multumesc
1. Pentru un barbat care acum are 58 de ani varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece are un stagiu de cotizare de 40 de ani poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

3. Ar putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, daca ar avea un stagiu de cotizare de 43 de ani.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Cand va implini 65 de ani pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.