Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot solicita pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot solicita pensie?

Care este data ieşirii la pensie antiipată şi anticipată partiaşllşşş
petru bărban născut fe.1953 şi care procentul de penalizarre *
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1953 varsta standard d pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:

a) pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in februarie 2018, daca are un stagiu de cotizare la pensie de 15 ani;

b) pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in februarie 2013 (oricand de azi inainte), daca are un stagiu de cotizare la pensie de 43 de ani;

c) - pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in februarie 2013 (oricand de azi inainte) daca are un stagiu de cotizare la pensie de 35 de ani;
- diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare;
- daca veti solicita pensie anticipata partiala incepand cu august 2013 diminuarea pensiei este de 41,25% (55 luni x 0,75%).
- in februarie 2018 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.