avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot solicita pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot solicita pensie?

Care este data ieşirii la pensie antiipată şi anticipată partiaşllşşş
petru bărban născut fe.1953 şi care procentul de penalizarre *
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:18, 30 Iulie 2013
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1953 varsta standard d pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:

a) pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in februarie 2018, daca are un stagiu de cotizare la pensie de 15 ani;

b) pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in februarie 2013 (oricand de azi inainte), daca are un stagiu de cotizare la pensie de 43 de ani;

c) - pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in februarie 2013 (oricand de azi inainte) daca are un stagiu de cotizare la pensie de 35 de ani;
- diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare;
- daca veti solicita pensie anticipata partiala incepand cu august 2013 diminuarea pensiei este de 41,25% (55 luni x 0,75%).
- in februarie 2018 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale? olga2011 olga2011 datorita muncii in grupa 1 de munca timp de 8 ani mi se reduce varsta de pensionare cu 1an si jumatate ,as dori sa stiu care este penalizarea daca m-as ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala catalinatravel2 catalinatravel2 1)Daca solicit pensie anticipata,imi va afecta aceasta pensie anticipata la calculul pensiei de varsta?adica va fi penalizata pentru ca am beneficiat de pensie ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare Mihai42 Mihai42 Buna ziua. Tatal meu este nascut pe 08.05.1958 si are vechime in munca de 38 ani. Ma interesaza cand s-ar putea pensiona anticipat (eventual partial) si ... (vezi toată discuția)