Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensie

Un barbat nascut la 8august 1951 care are 33 ani si 6 luni vechime in campul muncii, poate cere pensie anticipata diminuata?
1. Pentru un barbat nascut in august 1951 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in august 2016.

3. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani.

4. Pentru a solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 35 de ani (ii mai trebuie 1 an si 6 luni).