avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensie

Un barbat nascut la 8august 1951 care are 33 ani si 6 luni vechime in campul muncii, poate cere pensie anticipata diminuata?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:27, 26 August 2013
1. Pentru un barbat nascut in august 1951 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in august 2016.

3. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani.

4. Pentru a solicita pensie anticipata partiala, la 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 35 de ani (ii mai trebuie 1 an si 6 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare catalina_maria2012 catalina_maria2012 Sunt nascut in 17.02.1951, vechime in campul muncii neintrerupta 40 de ani,cand pot sa ies la pensie normal, fara anticipare? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)