avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Concediul medical este stagiu de cotizare la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Concediul medical este stagiu de cotizare la pensie?

Buna ziua,
Intrebarea mea este urmatoarea:
-Cum se calculeaza zilele de concediu medical la calculul pensiei?
-Se scad din vechime?
-Se scad din salariul brut?
Explicati-mi va rog ! Mii de multumiri !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:31, 27 August 2013
1. Perioadele de concediu medical sunt perioade de stagiu de cotizare la pensie.

2. Din indemnizatia de concediu medical se retine contributia pentru pensie.

3. Pentru calculul punctului de pensie se foloseste valoarea indemnizatiei pentru care s-a platit contributia la pensii.
Multumesc!
Concediile medicale si cursurile de specialitate facute la zi, se scad din vechime pentru calcularea pensiei?
1. Tocmai v-am spus ca perioadele de conecdiu medical sunt stagii de cotizare la pensie, atunci de unde va veni ideea sa intrebati daca se scad din vechimea (stagiul de cotizare) la pensie?

2. Daca pe perioada cursurilor ati fost platit si s-a retinut contributia pentru pensie atunci si aceasta perioada este stagiu de cotizare la pensie (vedeti ce scrie in carnetul de munca in legatura cu aceasta perioada).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca gordojmu gordojmu Concediile medicale din perioada somajului constituie vechime in munca ? Cum se calculeaza sau care e nivelul contributiei la asigurari sociale pentru someri ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical dupa ccc1 Dana-Ion Dana-Ion Buna seara! As dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical dupa CCC1. Sunt in urmatoarea situatie.: pe 28.08.2013 a incetat CCC1, iar dupa reluarea ... (vezi toată discuția)
Concediu medical conventii civile JaniMari JaniMari Buna dimineata. As avea nevoie de niste lamuriri privind plata concediului medical. Am fost in concediu medical la societatea la care sunt angajata, dar nu ... (vezi toată discuția)