Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Concediul medical este stagiu de cotizare la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Concediul medical este stagiu de cotizare la pensie?

Buna ziua,
Intrebarea mea este urmatoarea:
-Cum se calculeaza zilele de concediu medical la calculul pensiei?
-Se scad din vechime?
-Se scad din salariul brut?
Explicati-mi va rog ! Mii de multumiri !
1. Perioadele de concediu medical sunt perioade de stagiu de cotizare la pensie.

2. Din indemnizatia de concediu medical se retine contributia pentru pensie.

3. Pentru calculul punctului de pensie se foloseste valoarea indemnizatiei pentru care s-a platit contributia la pensii.
Multumesc!
Concediile medicale si cursurile de specialitate facute la zi, se scad din vechime pentru calcularea pensiei?
1. Tocmai v-am spus ca perioadele de conecdiu medical sunt stagii de cotizare la pensie, atunci de unde va veni ideea sa intrebati daca se scad din vechimea (stagiul de cotizare) la pensie?

2. Daca pe perioada cursurilor ati fost platit si s-a retinut contributia pentru pensie atunci si aceasta perioada este stagiu de cotizare la pensie (vedeti ce scrie in carnetul de munca in legatura cu aceasta perioada).