avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Definitie investie publica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Definitie investie publica

Am cautat de am innebunit pe net o definitie a notiunii de ,,investitie publica'' sau ,,obiective de investiii'' sau categoriile de lucrari, servicii care sunt considerate investitii publice.

Avand in vedere ca daca un contract de achizitie publica are in vedere o investitie este necesare includerea in programul de investitii publice si aprobarea prealabila a investitiei de catre ordonatorul de credite/Guvern, trebuie sa avem o reprezentara clara a notiunii de investitie publica si obiectiv de investitie.

Ma poate ajuta cineva in acest sens?

Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 1 Septembrie 2013
doru6, utilizator
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 17:48, 1 Septembrie 2013
o definitie gasiti in og 12/1993(abrogata)
[ link extern ]

"d)investitiile publice reprezinta cheltuieli de capital, cheltuieli materiale si cheltuieli pentru cercetare-dezvoltare, finantate integral sau partial din bugetul de stat, bugetele locale, din fondurile special constituite prin lege in afara acestor bugete si din credite externe garantate sau contractate direct de stat in vederea realizarii, dupa caz, a urmatoarelor:
- proiectarea si executarea de lucrari de constructii, inclusiv instalatiile aferente, de toate categoriile;
- modernizari, transformari, extinderi si consolidari la constructii si instalatii;
-reparatii capitale, reparatii curente si demolari la constructii si instalatii;
-livrari si montaje de utilaje si echipamente tehnologice in cadrul investitiilor noi, al modernizarilor, al transformarilor si al extinderilor, precum si in cazul reparatiilor capitale;
-lucrari de foraje, cartarea terenului, fotogrammetrie, cercetari seismologice si alte activitati similare, cu conditia sa fie de interes public;
- prestari de servicii care contribuie la realizarea investitiilor publice (consultanta, asistenta tehnica, proiectare etc.) e) contractant inseamna orice persoana fizica sau juridica, partener real sau potential al entitatii achizitoare intr-un contract de achizitie publica;
f) contract de achizitie publica inseamna un contract incheiat intre entitatea achizitoare si contractantul a carui oferta este cistigatoare;
g) garantia pentru oferta depusa reprezinta garantia furnizata entitatii achizitoare de catre contractantul care inainteaza o oferta, prin care acesta din urma se angajeaza sa semneze contractul de achizitie in cazul in care oferta sa este cistigatoare. Garantia pentru oferta depusa poate consta din garantii bancare si asimilate acestora;
h) moneda include si moneda de cont.

iar aici un istoric al actelor normative :
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 1 Septembrie 2013
carmen01011958, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie spatii comune bloc/complex tonipieleanu tonipieleanu Buna ziua, Am cumparat un apartament nou cu cota parte din spatii comune aferente si nu stiu ce garantie am pentru spatiile comune, respectiv instalatiile ... (vezi toată discuția)
Receptia finala chriss68 chriss68 Din cine este formata comisia de receptie finala? Trebuie sa aiba aceeasi componenta ca cea de la receptia de terminare a lucrarilor? Trebuie sa participe un ... (vezi toată discuția)
Investitie esalonata pe 4 ani dancantemir dancantemir Buna ziua, Am o investitie-reparatii capitale la o gradinita-a carei valoare este de 1.200.000 lei dar este esalonata pe 4 ani, pentru fiecare an cate 300.000 ... (vezi toată discuția)