Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Import pellet Ucraina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Import pellet Ucraina

Buna ziua

Doresc sa import pellet din Ucraina si sa il revand in Italia si Germania. Doresc sa aflu daca la intrarea in tara a pelletului trebuie sa platesc TVA. VA multumesc
Buna ziua!

In cazul in care efectuati importul in Romania, da va trebui sa platiti TVA , insa in cazul in care importul se va efectua in Italia sau Germania, atunci nu e necesar sa platiti TVA-ul in Romania, ci acesta se va plati la locul de import, respectiv Italia sau Germania.
Marfurile vor circula pana la destinatie sub regim vamal de tranzit - NCTS-T1, TVA-ul se va garanta de catre un principal obligat (persoana juridica care va efectueaza formalitatile vamale de tranzit).