Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare intracomunitara sau import ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare intracomunitara sau import ?

Buna ziua,
Am o nelamurire, poate ma poate ajuta cineva.
Daca o societate din Ungaria cumpara o marfa din Ucraina si apoi o revinde in Romania care este regimul fiscal al marfurilor la intrare pe teritoriul romanesc ? Unde se platesc TVA si taxele vamale pentru marfa importata ? In Ungaria sau in Romania ? Mentionez ca marfa va fi livrata direct in Romania fara sa tranziteze teritoriul Ungariei.
Va multumesc anticipat pentru consiliere.
ciprian1977, utilizator
Se platesc taxele vamale in momentul in care intra pe teritoriul Uniunii Europene.
Sa inteleg ca taxele, inclusiv TVA se platesc in Romania, de firma romaneasca ?
ciprian1977, utilizator
Nu, taxele sunt platite de firma ungureasca, pentru ca presupun ca pe numele ei intra produsele in tara.
De ce nu faceti importul direct pe firma romaneasca? Avand in vedere ca veti colecta TVA la vanzare ati fi avantajat astfel deoarece deduceti TVA platit in vama si taxele vamale.

Asa si le deduce firma ungureasca.
Iulian Manea a scris:

De ce nu faceti importul direct pe firma romaneasca? Avand in vedere ca veti colecta TVA la vanzare ati fi avantajat astfel deoarece deduceti TVA platit in vama si taxele vamale.

Asa si le deduce firma ungureasca.

"Avantajul" deducerii tva platit in vama este unul relativ, deoarece in cazul importului direct marfurile nu pot intra pe teritoriul Romaniei fara ca tva-ul sa fie platit in vama.

Daca se cumpara de la firma din Ungaria, se plateste catre furnizor o valoare mai mica, adica nu se plateste tva-ul catre furnizor, urmind ca plata tva-ului colectat in urma vinzarii marfurilor pe teritoriul Romaniei sa se faca pe masura vinzarii (esalonat).

Exista astfel un decalaj in cash flow.

Deducerea tva-ului nu trebuie privita ca un "avantaj", deoarece acel tva dedus se achita catre furnizor (deci banii tot ies din disponibilitatile societatii).
t.simona, utilizator