avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

intrebarea mea este daca se calculeaza 85% din salarul fiecarei mamici sau este un sla standard fix 600ron. la salarul meu de 950 ron bani in mana cat ar fi indemnizatia pentru crestere a copilului pe perioada de 2 ani pe luna?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:49, 19 Septembrie 2013
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In aceste venituri intra cele din salarii si din indemnizatiile de concediu medical si conecdiu de sarcina.

3. In functie de optiunea dvs. pentru CCC indemnizatia difera dar nu poate fi mai mica de 600 lei lunar:
- daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia pentru CCC este cuprinsa intre 600 - 3.400 lei;
- daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia pentru CCC este cuprinsa intre 600 - 1.200 lei.
- daca din calcul rezulta o suma mai mica de 600 lei se acorda 600 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe salarii concediu crestere si ingrijire copil alexfelea alexfelea buna ziua, as dori sa stiu daca pe perioada concediului de crestere si ingrijire copil, acela de 2 ani, se percepe impozitul pe salariu si care este ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil pana la 2 ani - gemeni catalinuxxl catalinuxxl Buna ziua, In cazul gemenilor, pot intra in concediu ingrijire copil si mama si tata (fiecare la cate un copil)? Data nasterii copii : 05.12.2014 - amandoi ... (vezi toată discuția)
Cuantum indemnizatie crestere copil tatici Mavrosicu Mavrosicu Buna seara. Sunt o mamica aflata in concediu pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani. Deoarece ma aflu la sfarsitul perioadei de ... (vezi toată discuția)