Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil pana la 2 ani - gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil pana la 2 ani - gemeni

Buna ziua,

In cazul gemenilor, pot intra in concediu ingrijire copil si mama si tata (fiecare la cate un copil)?
Data nasterii copii : 05.12.2014 - amandoi parintii au lucrat in ultimii ani .
Si la ce procent se calculeaza indemnizatia pentru fiecare dintre copii ?

Multumesc.
catalinuxxl, utilizator
1. In concediu crestere copil (CCC) poate intra numai unul din parinti (este un singur CCC, nu doua).

2. Indemnizatia pentru CCC este tot numai una dar pentru celalalt copil se mai acorda in plus 600 lei lunar.

3. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii (inclusiv luna nasterii) dar:
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.