avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijire copil pana la 2 ani - gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijire copil pana la 2 ani - gemeni

Buna ziua,

In cazul gemenilor, pot intra in concediu ingrijire copil si mama si tata (fiecare la cate un copil)?
Data nasterii copii : 05.12.2014 - amandoi parintii au lucrat in ultimii ani .
Si la ce procent se calculeaza indemnizatia pentru fiecare dintre copii ?

Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Ianuarie 2015
catalinuxxl, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:33, 7 Ianuarie 2015
1. In concediu crestere copil (CCC) poate intra numai unul din parinti (este un singur CCC, nu doua).

2. Indemnizatia pentru CCC este tot numai una dar pentru celalalt copil se mai acorda in plus 600 lei lunar.

3. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii (inclusiv luna nasterii) dar:
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere a copilului luisa26 luisa26 intrebarea mea este daca se calculeaza 85% din salarul fiecarei mamici sau este un sla standard fix 600ron. la salarul meu de 950 ron bani in mana cat ar fi ... (vezi toată discuția)
La indemnizatia de crestere copil se ofera 85% din ce salariu? florian_m21 florian_m21 Daca imi iau concediul de crestere copil si in ultimul an am cotizat 6 luni ca angajat la o firma si 6 luni la alta firma cu salarii diferite, ultimul ceva mai ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil adiflo adiflo Buna ziua, am optat pentru concediul de crestere copil pentru 2 ani, in ultima luna din cei 2 ani intra tatal in concediu. Imi puteti spune va rog cum se ... (vezi toată discuția)