Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata

Rog lamuriri pentru urmatoarea speta: CIM-ul pe perioada determinata a unui salariat va expira la data de 25.10.2013 dupa 36 luni.
Se poate incheia un alt CIM pe perioada determinata? Sau trebuie modificat contractul pe perioada nedeterminata?

1. Se poate incheia un nou c,i.m pe durata determinata , dar durata acestuia va fi de maxim 12 luni.

2. De asemenea, puteti modifica durata c.i.m. in nedeterminata.
Va multumesc pentru raspuns!
freeelis a scris:

1. Se poate incheia un nou c,i.m pe durata determinata , dar durata acestuia va fi de maxim 12 luni.

2. De asemenea, puteti modifica durata c.i.m. in nedeterminata.

Cum se poate modifica CIM pe durata determinata in CIM pe nedeterminata, care sunt prevederile pt.asta?Multumesc!
Printr-un act aditional la CIM, conf art 17 alin 5 CM.
Art. 41. C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;

....

In acest sens, se va incheia un act aditional de modificare a duratei c.i.m. din determinata in nedeterminata . Actul isi va produce efecte incepand cu data de 25.10.2010.(situatie valabila daca modiifcarea se doreste de la aceasta data).

Actul aditional se completeaza si se va transmite in REVISAL in termen de 19 zile lucratoare de la data de cand intervine modificarea.