Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare de sanatate

Buna seara,Nu stiu daca intrebarea se potriveste cu acest forum, asa ca eu o voi scrie si nu este nici o problema daca nu primesc vreun raspuns.
Am stam mai multi ani instrainatate si nu am mai cotizat la asigurarea de sanatate. M-am reintors in tara si nu-mi gasesc de lucru. As vrea sa ma reinscriu , totusi ,la asigurarea de sanatate. Se poate si cum? Multumesc
Da:
"2. Potrivit Legii nr. 95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (800 lei, de la 01.07.2013), iar contributia lunara pentru asigurarile de sanatate este de 5,5% din venitul asigurat.
In situatia in care venitului asigurat egal cu salariul minim brut pe economie contributia este de 44 lei pe luna."

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...