Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Insolventa

Buna ziua , v-as fi recunoscator daca mi-ati putea da un raspuns referitor la insolventa cererea creditorului , daca cumva la adunarea pragului minim de 45,000 lei se i-au in calcul si penalitatile sau doar debitul principal ?
chimardan, utilizator
11. Cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului, este de 45.000 lei (RON), iar pentru salariati, de 6 salarii medii brute pe economie. Nicio dobanda, majorare sau penalitate de orice fel ori cheltuiala, numita generic accesorii, nu va putea fi adaugata creantelor nascute anterior datei deschiderii procedurii (a se vedea si alin. (2) si (4) din art. 41 din Legea nr. 85/2006, cu completarile si modificarile ulterioare).

[ link extern ]
Ok , am inteles dar daca sa spunem am o creanta in suma de 40,000 lei si penalitati de 6,000 lei pot introduce cererea de deschidere a insolventei ? sau doar debitele principale se iau in consideratie ?
Multumesc frumos !