Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... tot despre insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

tot despre insolventa

Exista un plafon al datoriilor unei firme pana la care sau de la care se poate cere intrarea in insolventa?Exista cumva o ordonanta data de curand in acest sens sau nu sunt bine informata?
Daca esti creditor 30.000 lei
daca esti debitorul nu exista plafon
orice debitor care are o creanta certa, lichida si exigibila in valoare de 30.000lei sau mai mare si mai veche de 30 de zile poate depune cerere pentru intrarea in insolventa.da s-a modificat cuantul sumei creantei de la 10.000 la 30.000lei.
Olga67 a scris:

Exista cumva o ordonanta data de curand in acest sens sau nu sunt bine informata?

Este.

M. Of. Partea I nr. 505 din 21 iulie 2010
Legea nr. 169 pentru modificarea si completarea Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei

Art. 3 -
....................................................................................................................
12. valoare-prag reprezinta cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului. Acesta este de 45.000 lei, iar pentru salariati, de 6 salarii medii brute pe economie/pe salariat;
....................................................................................................................