Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata fara penalizare

buna ziua,
o persoana de sex feminin nascuta in august 1955 cu 30 ani vechime poate iesi la pensie acum fara penalizare?

multumesc anticipat
Limita de varsta la 60 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 55 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 38 de ani si 2 luni,fara stagiul asimilat(facultate,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 30 de ani si 2 luni,fara stagiul asimilat.
Pensia anticipata se acorda cu conditia depasirii stagiului complet de cotizare cu cel putin 8 ani.
O femeie nascuta in august 1955 are dreptul la pensie limita de varsta in octombrie 2015, iar stagiul complet prevazut de lege este de 30 de ani si 2 luni. Pentru pensia anticipata (fara penalizare) aveti nevoie de cel putin 38 de ani si 2 luni stagiu de cotizare realizat.

Aveti dreptul insa la pensia anticipata partiala daca realizati cel putin stagiul complet de cotizare (inca 2 luni peste cei 30 de ani de munca pe care ii aveti). Penalizarea va fi 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.

Legea nr. 263/2010:
ART. 62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.

ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.