Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constituire asociatie la nivel de scara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constituire asociatie la nivel de scara

Va rog mult sa ma ajutati cu etapele constituirii unei asociatii de proprietari la nivel de scara si ,daca aveti posibilitatea, cu cateva modele de documente necesare. Va sunt recunoscatoare pentru toate sfaturile oferite pana in prezent...
Pentru infiintarea unei asociatii de proprietari trebuiesc parcurse conditiile si etapele prevazute in L nr 230/2007
Trebuiesc verificate initial daca exista conditiile tehnic necesare
Pentru a demara procedura de infiintare asociatie de proprietari noua,este necesar sa parcurgeti urmatoarele etape
1-Un numar de minimum 20% dintre proprietari convoca o.adunare generala cu cvorum 50% + 1 din numarul total de proprietari, care sa numeasca un comitet de initiativa care sa se ocupe de procedura infiintarii noii asociatii.
2-Comitetul de initiativa urmeaza sa redacteze statutul asociatiei, acordul de asociere, PV al adunarii de constituire si PV de alegere a noului comitet, a presedintelui si a comisiei de cenzori
3-Dupa intocmirea documentatiei,se convoaca adunare generala de constituire unde se citeste statutul, acordul de asociere, si se alege noul comitet, presedintele, comisia de cenzori si se completeaza PV, precum si tabele cu semnaturi. ale participantilor
4-Documentele incheiate in cadrul adunarii generale se multiplica si se predau la serviciul specializat din primarie
Urmeaza a se elibera certificatul cu codul fiscal ,in baza caruia se va executa stampila asociatiei de proprietari

Aveti aici un ghid orientativ:
www.avocatnet.ro/content/con...