Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Renuntare la functia de presedinte de asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Renuntare la functia de presedinte de asociatie

Va rog sa-mi spuneti cum un presedinte de asociatie poate sa ,,scape" de acesta functie cel mai simplu si repede ? Un presedinte de asociatie daca refuza orice activitate ce tine de prerogativele sale ,ce urmari legale poate suporta ?
Buna seara. Pentru a va raspunde la intrebarile dvs., consider ca este necesar sa va explic pe larg cateva aspecte, in cateva interventii. Mai intai va propun sa lamurim impreuna care este procedura de alegere a unui presedinte de asociatie de proprietari.
Aceasta se aplica in conformitate cu prevederile art 21 din legea 230 / 2007 , alin (1) si (3), prezrntate in continuare:
(1) La adunarea generală de constituire a asociaţiei de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenţi un comitet executiv, format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un cenzor sau o comisie de cenzori, şi vor hotărî numărul membrilor acestora şi durata mandatelor lor. Dacă dintre membrii asociaţiei de proprietari nu se poate alege un cenzor sau comisia de cenzori, atunci adunarea generală a proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociaţiei de proprietari, persoană fizică ori juridică de specialitate, pe bază de contract sau convenţie de prestări de servicii.
(3) Preşedintele asociaţiei de proprietari este fie candidatul care va obţine cel mai mare număr de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv, fie oricare alt membru al comitetului executiv ales prin voinţa sa şi a majorităţii proprietarilor din cadrul adunării generale. Preşedintele, în situaţii deosebite, poate numi temporar dintre membrii comitetului executiv un vicepreşedinte căruia îi poate delega atribuţiile sale.
Referitor la atributiile presedintelui, acestea apartin intregului comitet executiv, si se regasesc definite in cuprinsul art. 30 al Legii 230/2007, dupa cum urmeaza:
(1) Comitetul executiv, reprezentat de preşedintele asociaţiei de proprietari, are următoarele atribuţii:
a) duce la îndeplinire hotărârile adunării generale şi urmăreşte respectarea prevederilor legale, a statutului şi a acordului de asociere ale asociaţiei de proprietari;
b) emite, dacă este cazul, decizii scrise privind reguli pentru ducerea la îndeplinire a hotărârilor adunărilor generale şi pentru respectarea prevederilor legale, a statutului şi a acordului de asociere, precum şi alte decizii ce privesc activitatea din asociaţia de proprietari;
c) întocmeşte proiectul bugetului de venituri şi cheltuieli şi pregăteşte desfăşurarea adunărilor generale;
d) reglementează folosirea, întreţinerea, repararea, înlocuirea şi modificarea părţilor proprietăţii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietăţii comune;
e) întocmeşte sau propune planuri de măsuri şi activităţi şi urmăreşte realizarea lor;
f) supraveghează desfăşurarea tuturor activităţilor din cadrul asociaţiei de proprietari, în mod special situaţia încasărilor şi plăţilor lunare;
g) pentru scopul şi activităţile asociaţiei de proprietari, angajează şi demite, încheie şi reziliază contracte;
h) îşi asumă obligaţii, în nume propriu sau în numele proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari, privind interesele legate de clădire;
i) iniţiază sau apără în procese, în nume propriu sau în numele proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari, interesele legate de clădire;
j) stabileşte sistemul propriu de penalizări ale asociaţiei de proprietari pentru restanţele afişate pe lista de plată ce privesc cheltuielile asociaţiei de proprietari, conform prevederilor legale;
k) avizează documentele asociaţiei de proprietari;
l) asigură completarea la zi a cărţii tehnice a construcţiei;
asigură urmărirea comportării în timp a construcţiei, pe toată durata de existenţă a acesteia;
n) gestionează situaţiile excepţionale şi de criză;
o) exercită alte atribuţii care i-au fost conferite prin hotărârile adunării generale.
Avand in vedere ca ati fost numit in functia de presedinte de asociatie de proprietari prin votul participantilor la adunarea generala,aveti dreptul sa renuntati la aveasta functie comunicand oficial asociatiei de proprietari/comitetului executiv hotararea dvs
In temeiul disp
art 18*7 din HG nr 1588/2007 in cazul in care presedintele se afla in imposibilitatea de a-si exercita atributiile,acestea vor fi indeplinite de catre un vicepresedinte,numit de presedintele asociatiei de proprietari dintre membrii comitetului executiv,urmand ca in termen de 90 de zile de la data cand s-a constatat indisponibilitatea sa fie convocata o adunare generala pentru a alege un nou presedinte
milupu a scris:
In ceea ce priveste drepturile si obligatiile individuale ale presedintelui asociatiei de proprietari, acestea sunt definite in continutul art. 31 din Legea 230/2007, dupa cum urmaeaza:
(1) Preşedintele asociaţiei de proprietari reprezintă asociaţia în derularea contractelor şi îşi asumă obligaţii în numele acesteia. El reprezintă asociaţia de proprietari în relaţiile cu terţii, inclusiv în acţiunile iniţiate de asociaţie împotriva unui proprietar care nu şi-a îndeplinit obligaţiile faţă de asociaţie sau în procesele iniţiate de un proprietar care contestă o hotărâre a adunării generale a proprietarilor.
(2) Preşedintele asociaţiei de proprietari supraveghează şi urmăreşte aplicarea hotărârilor adunării generale, respectarea prevederilor statutului şi acordului de asociere, precum şi aplicarea deciziilor comitetului executiv. Acesta, în funcţie de situaţie, poate propune comitetului executiv sau adunării generale, după caz, măsuri împotriva celor care nu respectă regulile, regulamentele, hotărârile şi deciziile asociaţiei de proprietari, conform prevederilor legale şi statutare
Si, ca sa raspund si la cea de a doua intrebare pusa de dvs., va prezint , in continuare, prevederile art. 32 din Legea 230/2007, alin. (2):
(2) Pentru neîndeplinirea atribuţiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv preşedintele asociaţiei de proprietari, răspund personal sau în solidar, după caz, în faţa legii şi a proprietarilor pentru daunele şi prejudiciile cauzate proprietarilor în mod deliberat.
Multumesc !
Un presedinte poate "scapa" de aceasta activitate dandu-si demisia.
Restul filosofarilor cu atributiile din lege nu-si au rostul in acest topic.