Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu o firma recuperari creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu o firma recuperari creante

Buna ziua.Numele meu meu este Florin si am o problema cu firma de recuperari debite. Prin 2009 am facut un abonament la telefonie iar pana in 2012 am platit facturile la zii.In 2011 am prelungit abonamentul iar in 2012 nu am mai putut platii abonamentul din cauze financiare.Am aflat printr-o somatie ca datoria mea a fost preluata de firma.Precizez ca valoare restanta la furnizor plus penalitati era in valoare de 500 ron iar incetarea contractului 1500 ron.Am primit din 2012 si pana acum 2 somatii de amenintare de la firma.Astazi am sunat la ei deoarece nu vreau sa am datorii si sa platesc suma restanta adica 1500 lei plus 500 lei.Mi-a raspuns o doamna si mia spus ca am de plata 4008 lei .Era sa cad jos cand am auzit.Mi-a explicat ca diferenta reprezinta penalitati iar ele se calculeaza in fiecare zii.Am intrebat daca pot platii cate 200 lei pe luna fara sa mi se mai puna penalitati iar ea a precizat ca suma restanta este prea mare si pana nu platesc toata suma tot voi primii penalitati.Mi se pare o mare netreptate este o suma foarte mare.Ce ma sfatuiti sa fac?
gi-jane2, moderator
Penalitatile nu au voie sa depaseasca debitul .
auzisem ca aceasta lege nu mai este in vigoare sau mai este?
onuflorin23, utilizator
Bineinteles ca penaitatile pot depasi debitul principal, uitati-va in contractul semnat.
Numai instanta ar putea sa reduca aceste sume daca se considera ca suma e disproportionat de mare in comparatie cu prejudiciul cauzat.
penalitatile se platesc la suma de 500 ron nu?