Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare mostenire

Buna ziua,
Unul din parinti a decedat-tatal-si au ramas doi frati si mama/sotia.
Ce poate face,fiind in viata,mama cu partea ei de mostenire? :
-o poate ceda -in vre-un fel,si cum?- unuia dintre frati,fara a fi atacata actiunea ei?
-poate cere unul dintre frati sulta de 3/8 din mostenire,si unde:la negociator sau direct in instanta?
-cum poate obtine executarea sultei,daca o obtine?

Va multumesc,
Nicu
Cu ce are face ce doreste, pt a stii cat are exact va trebui sa dezbateti mostenirea dupa tata.
Poate vinde/ dona/ semna un contract de intretinere cu cine doreste. Orice act se poate ataca, ramane de vazat pt ce motiv si cu ce sanse de reusita. Daca ar fi vb de o vanzare fara clauze si cumparatorul poate face dovada platii pretului, sansele de reusita sunt f mici.
Daca exista intelegere, dezbaterea mostenirii are loc la notar, daca nu, in instanta cu infomare la mediator in prealabil.
Daca nici la mediator nu se ajunge la un acord, iar in instanta se stabileste ca unul sa primeasca sulta, sulta se poate obtine prin executare silita.
gi-jane2, moderator
Multam,
Cu scuze,a fost dezbatuta succesiunea,de aceea m-am referit la cotele parte,care se afla inscrise pe Certificatul de mostenitor,legalizat de notar..
Insa unul din copii poate fi eliminat din pozitia de mostenitor rezervatar al masei succesorale ce apartine numai sotiei supravietuitoare,adica mamei?
niccu, utilizator
Practic, da.
Poate vinde altuia toata casa, va da sulta pt cota dvs, iar restul de bani ii da celuilalt sa ia direct casa pe numele lui.