avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Am si eu urmatoarea situatie: parintii au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Am si eu urmatoarea situatie: parintii au decedat ...

Buna ziua !
Am si eu urmatoarea situatie: parintii au decedat si urmeaza sa facem succesiunea. Aceasta a fost deschisa de fratele meu, eu nu am fost de fata si nici nu am fost anuntata nici de el si nici de notar ca urmeaza a se deschide., cert este ca a fost deschisa si urmeaza a fi dezbatuta. Nu suntem decat 2 mostenitori si lucrurile sunt clare in privinta cotelor de mostenire. Ideea este ca eu am locuit impreuna cu parintii in apartamentul ce urmeaza a fi supus masei succesorale si nu contest ca va trebui sa il despagubesc sau sa il vindem , dar el a inceput cu amentintari ca daca nu vreau sa parasesc apartamentul si sa il vindem ma duce in instanta sa obtina evacuarea apartamentului . Intrebarea mea este daca poate obtine in instanta acest lucru, daca instanta ma poate obliga sa parasesc sau sa vand, in conditiile in care nu contest dreptul lui la mostenire si nici nu exclud despagubirea pt partea lui ?Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: carmenfl , utilizator 15:26, 15 Februarie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Fratele va poate solicita sa-i platiti sulta intr-un anumit termen.
Evacuarea v-o poate solicita in instanta doar daca refuzati plata sultei.
Daca dezbateti succesiunea la notar solicitati atribuirea lui catre dumneavoastra obligandu-va sa-i platiti sulta (contravaloarea cotei lui) intr-un termen rezonabil care sa va avantajeze si pe dumneavoastra.
Mergeti la notarul respectiv si discutati cu el URGENT!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu aveti de ce parasi casa Nu sunteti obligata sa vindeti daca nu vreti.
Daca aveti banii de sulta, daca vreti casa, instanta nu va dispune vanzarea casei.
incercati sa va intelegeti pt dezbaterea succesiunii la notar si partaj tot acolo. In instanta va va costa mai mult.
Multumesc frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suntem trei frati iar fratele cel mare nu vrea sa facem succesiunea Oacc Oacc Buna ziua,Santem trei frati iar fratele cel mare nu vrea sa facem taxa de succesiune dupa parinti decedati.metionez ca avem un apartament mostenire de la ... (vezi toată discuția)
Cedare mostenire niccu niccu Buna ziua, Unul din parinti a decedat-tatal-si au ramas doi frati si mama/sotia. Ce poate face,fiind in viata,mama cu partea ei de mostenire? : -o poate ... (vezi toată discuția)