avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Calcul diurna
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Calcul diurna

Buna ziua,
Este implicata si unitatea noastra intr-un proiect comenius. Ii rog pe aceasta cale pe cei care au avut aceasta situatie sa ma ajute putin.
Primul lucru este legat de diurna externa. Am inteles (sper ca bine din hotararea 518/10.07.1995 actualizata la 29.03.2012 ) ca in Europa, cu mici exceptii, nivelul diurnei este de 35 euro/zi.
In proiect se acorda (de ex. in Polonia) 110 euro/zi nivel maxim pt. diurna si cazare. Diferenta am inteles ca se considera venit impozabil. Trebuie sa o includ cumva in statul de plata sau sa fac stat de plata separat si sa retin contributii ca la salarii?

La ce curs de schimb fac impozitarea, din ce zi?
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 28 Octombrie 2013
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 07:43, 6 Noiembrie 2013

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna externa flavius2011 flavius2011 Buna ziua, In cadrul unei institutii publice pt. un proiect se acorda (de ex. pt Polonia) diurna de 110 euro pe zi. Stiu ca diurna este de 35 de euro pe zi ... (vezi toată discuția)
Contract de munca in romania plus detasare ohiki ohiki Buna ziua, O persoana cu contract de munca in Romania unde primeste salariu minim si detasare in strainatate, unde pentru fiecare zi lucrata primeste diurna de ... (vezi toată discuția)