Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Calcul diurna
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Calcul diurna

Buna ziua,
Este implicata si unitatea noastra intr-un proiect comenius. Ii rog pe aceasta cale pe cei care au avut aceasta situatie sa ma ajute putin.
Primul lucru este legat de diurna externa. Am inteles (sper ca bine din hotararea 518/10.07.1995 actualizata la 29.03.2012 ) ca in Europa, cu mici exceptii, nivelul diurnei este de 35 euro/zi.
In proiect se acorda (de ex. in Polonia) 110 euro/zi nivel maxim pt. diurna si cazare. Diferenta am inteles ca se considera venit impozabil. Trebuie sa o includ cumva in statul de plata sau sa fac stat de plata separat si sa retin contributii ca la salarii?

La ce curs de schimb fac impozitarea, din ce zi?
Multumesc!
george-neagu, moderator