Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Diurna externa
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Diurna externa

Buna ziua,
In cadrul unei institutii publice pt. un proiect se acorda (de ex. pt Polonia) diurna de 110 euro pe zi. Stiu ca diurna este de 35 de euro pe zi ..diferenta pana la 110 euro se considera ca venit impozabil si se impoziteaza ca un venit salarial cu toate cele - somaj, pensie, sanatate, impozit ?
Diurna maxima deductibila 2.5 x 35 tine doar de societatile comerciale?
1.Da- conform Cod fiscal, art 55, alin 2, lit.i si j^1 si art 296^4, alin 1, litera m
[ link extern ]

2.Da.

Cititi aceste topicuri :
www.avocatnet.ro/content/for...

Ok, am inteles..partial..
Concret, daca noua ni se acorda in proiect 110 euro/zi diurna si cazare...documentele de cazare de ex. totalizeaza 20 euro, inseamna ca pt. diurna raman 90 euro....
Daca se platesc contributii doar pt. ce depaseste limita de 2,5 ori nivelul stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice inseamna ca eu voi impozita doar pt diferenta dintre 90 si 87.5 euro?

Da, veti impozita doar aceasta diferenta adica 2,5 euro.