avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de familie - CAZ de REA CREDINTA?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de familie - CAZ de REA CREDINTA?

Buna Ziua,

Va solicit sprijinul sau sfatul cu urmatoarea problema:

De curand am introdus la parchetul de pe langa Jud Sect 1 plangere prealabila impotriva fostului sot pt neplata pensiei alimentare.
Una din probleme (intrebare) este ca plangerea a fost depusa dupa neplata timp de MAI MULT DE 2 LUNI. Intarziere s-a datorat in principal datorita faptului ca in perioada Decembrie 2012– August 2013 am avut cu sotul 2 procese – unul de majorare pensie alimentara (PA)– solutionat in favoarea copiilor in luna Ianuarie 2013 iar al 2 proces ( de diminuare PA introdus de sot imediat dupa terminarea primului process, solutionat tot in favoarea minorilor si finalizat in aprilie2013 cu comunicare in luna august). Dupa primirea comunicarii am trimis o notificare fostului sot pentru plata PA inclusiv pt perioada retroactiva. In urma acestei notificari am primit in per august – prezent doar jumatate din suma lunara iar din perioda retroactiva nimic.
Intrebarea mea este – conteaza ca nu am introdus plangerea imediat dupa ce am luat la cunostinta de neplata PA?

O alta intrebare este legata de termenul de solutioanare a acestei plangeri – de cateva zile tot citesc pe forumuri si realizez ca termenele sunt foarte lungi – de cativa ani de zile.
De ce dureza asa mult mai ales ca vorbim de drepturile unor copii?!

Mai mult, din cât am citit, marea majoritatea a proceselor sunt finalizate in favoarea pâratilor :(
Este cazul meu un caz de REA CREDINTA ? sau datorita faptului ca PA se plateste partial nu este REA CREDINTA.
Mentionez ca nu pot executa silit fostul sot intrucat imediat ce a aflat de majorarea PA acesta s-a dat demisia, si-a instrainat bunurile si declara ca are datorii la banci ( este chiar executat silit de banci).
Practic nu are loc de munca ( carte de munca) dar am gasit ca este incepand cu luna Decembrie 2012 administrator la firma mamei lui, firma deschisa tot in luna decembrie cu sediul la domiciliul lui, insa sunt foarte sigura ca este platit cu salariu minim pe economie :justcuz:
Poate acest lucru influenta solutionarea favorabila a plangerii introdusa de mine?

In afara de RABDARE si CREDINTA ce imi recomandati?

Va multumesc din suflet
Cu stima,
Executarea silita a tatalui pt cat va datoreaza.
Raspunsul de la parchet va veni tarziu si probabil cu rezolutie de NUP.
Pensia de intretinere este stabilita in raport de venitul net obtinut, dintr-un venit ce prezinta caracter de continuitate, este drept fundamental al copilului.

In cazul in care tatal, cu rea credinta,eludeaza obligatia legala ce ii incumba, timp de cel putin doua luni, acesta savarseste infractiunea omisiva de abandon de familie, incriminata de art . 305 din Codul penal.



Actiunea penala este pusa in miscare la plangerea penala prealabila a partii vatamata, impacarea partilor reprezentand un caz prin care este inlaturata raspunderea penala.

Retragerea plangerii penale prealabila, respectiv impacarea partilor sunt incidente pana la ramanerea definitiva a hotarii judecoresti fiind totale, definitive si neconditionate.

De vreme ce a fost exprimata manifestarea de vointa in acest sens, nu mai poate exista o noua pozitie procesuala.


Odata ce este depus un asemenea act de sesizare, cel al plangerii penale prealabile , agentii de politie procedeaza la verificarea inscrisurilor care atesta veniturile permanente , aspectul relevandu-se pozitia subiectiva cu privire la forma de vinovatie a faptuitorului.


Plata partiala
reprezinta una dintre modalitatile predilecte prin care nu este indeplinita in mod corespunzator obligatia legala de intretinere.

Daca aceasta obligatie este , totusi, implinita, instanta de judecata va individualiza pedeapsa inchisorii prin suspendarea conditionata a executarii acesteia, legiutorul prevazand in mod expres acest caz special.



Hotararea in materie de pensie de intretinere este executorie de drept.

Asadar, se poate proceda si la executarea silita, poprind veniturile obtinute de catre tatal copilului.


Succes.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere minori ioanpas ioanpas buna , sunt divorsat de pe data de 10-03-14 si pana in prezent nu am primit nici un ban pt. pensia de intretinere a copiilor . Am facut plangere penala la ... (vezi toată discuția)
Neplata pensiei alimentare dupa majorat se mai poate actiona legal ?daca dupa majorat nu mai merge la scoala ! anonim37 anonim37 Nu am avut contact cu fiul meu 7 ani a fost plecat cu fosta sotie in Spania ,nu am platit pensie pt ca m-a privat de a mai avea contact cu el ,actualmente sint ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere teodora_popescu teodora_popescu am o hotarare judecatoreasca prin care am obtinut pensie alimentara calculata procentual din salariul,dar nu au inclus si primele care mentionez ca au fost ... (vezi toată discuția)