Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozitare venituri Asociatia de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozitare venituri Asociatia de Proprietari

Buna ziua,

ma intereseaza niste referinte la legislatia in vigoare cu privire la obligativitatea platii de impozit pe veniturile unei Asociatii de Proprietari dintr-o chirie primita pentru o antena GSM montata pe imobilul acesteia.

Va multumesc!!

Asociatia de proprietari este unitate nonprofit,astfel ca nu achita impozit pentru chirii
L nr 230/2007 Art. 13
Veniturile obÑinute din exploatarea proprietătii comune apartin asociatiei de proprietari.
Aceste venituri alimentează fondurile speciale ale asociatiei de proprietari pentru
reparatii si investitii cu privire la proprietatea comună si nu se plătesc proprietarilor.
Veniturile obtinute din exploatarea proprietătii comune apartin asociatiei de proprietari.
Aceste venituri alimentează fondurile speciale ale asociatiei de proprietari pentru
reparatii si investitii cu privire la proprietatea comună si nu se plătesc proprietarilor.
Lista acestor venituri, precum si cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial întrun
raport afisat la avizierul asociatiei de proprietari.
ynocentta, utilizator
Veniturile asociatiei de proprietari nu se impoziteaza, dar sunt folosite pentru lucrari de intretinere, reparatii si modernizare a cladirii si infrastructurii acesteia.
Conform Codului Fiscal aflat in vigoare pot fi scutite de la plata impozitului in anul respectiv: " asociaţiile de proprietari constituite ca persoane juridice şi asociaţiile de locatari recunoscute ca asociaţii de proprietari, potrivit Legii locuinţei nr. 114/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pentru veniturile obţinute din activităţi economice şi care sunt sau urmează a fi utilizate pentru îmbunătăţirea utilităţilor şi a eficienţei clădirii, pentru întreţinerea şi repararea proprietăţii comune; "