Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Efecte intrerupere munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Efecte intrerupere munca

Buna ziua,

Va rog sa imi clarificati si mie situatia in care ma aflu: lucrez de ani de zile neintrerupt, doresc incetarea contractului de munca prin demisie de la mijlocul lunii cu incepere la noul loc de munca de la mijlocul lunii urmatoare.
1. Sunt asigurata CAS pe lunile incomplete, avand in vedere ca lucrez jumatate din fiecare luna? Mai trebuie sa contribui suplimentar la CAS?
2. Daca in urmatoarele 12 luni as intra in concediu de maternitate, as primi bani de crestere al copilului avand aceasta pauza in campul muncii?
3. Pensia este influentata in vreun fel de pauza respectiva? Trebuie sa contribui suplimentar la fondul de pensii?
4. Sarbatorile legale intra in calculul preavizului?
5. Ziua in care se depune demisia este luata in calculul preavizului?

Va multumesc din suflet,
Maria
maria9791, utilizator
1. Sunt asigurata CAS pe lunile incomplete, avand in vedere ca lucrez jumatate din fiecare luna? Mai trebuie sa contribui suplimentar la CAS?

Daca intre data incetarii activitatii in baza vechiului c.i.m. si data inceperii activitatii in baza altui c.i.m. este o discontinuitate, atunci nu sunteti asigurata in niciunul din sisteme publice - pensii, sanatate sau somaj.

2. Daca in urmatoarele 12 luni as intra in concediu de maternitate, as primi bani de crestere al copilului avand aceasta pauza in campul muncii?
Concediul de maternitate este una, iar concediu pentru cresterea copilului alta.
Concediul se acordă femeilor care au cel puțin o lună de stagiu de cotizare sau stagiu asimilat în ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de sarcină/lăuzie.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Indemnizaţia pentru creşterea copilului nu are legătură cu contribuţiile de asigurări sociale la bugetele aferente acestora, ci se acordă în raport cu efectuarea sau nu a unei activităţi profesionale ori existenţa uneia sau mai multor perioade asimilate prevăzute de OUG nr. 111/2010.

3. Pensia este influentata in vreun fel de pauza respectiva? Trebuie sa contribui suplimentar la fondul de pensii?
Este afectat atat cuantumul pensiei , cat si stagiul de cotizare.

4. Sarbatorile legale intra in calculul preavizului?
Nu intra in calcul daca preavziul este stabilit in zile lucratoare.

5. Ziua in care se depune demisia este luata in calculul preavizului?
În calculul termenului de preaviz nu intră ziua comunicării sale angajatorului.
Va multumesc pentru raspunsul prompt si detaliat.
Legat de punctul 1, as putea sa contribui personal la CAS si pensie pentru a avea lunile complete?

Va trebui sa mergeti la Casa de Pensii sa incheiati un contract de asigurare.