Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii perioada 2011-2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii perioada 2011-2013

Tatal meu din 10 mai 2011 este in pensie definitiva. Potrivit recalcularii pensiilor cu indicele de corectie de 1.06 i se aplica doar pe perioada anului 2011 din luna mai pana in luna decembrie ? Parintii mei asa au inteles din comentariile unor jurnalisti. Retro i se dau banii doar pe anl 2011 sau pe toata perioada in cazul lui 10.05.2011 - 23.01.2013 ? (In opinia mea incepand cu luna ianuarie 2011 pana la data de 23 ianuarie 2013 sa li se aplice dispozitiile art.170 din Legea nr.263/2013.)
In prezent are o pensie de 1.123 ron.
Daca nu cer prea mult, poate sa ma ajute cineva cu un calcul ? Din 2014 cat va fi pensia tatalui meu si ce suma de bani ar putea primi reto ? Va multumesc !
lucica_claudia, utilizator
Eu am iesit la pensie tot in 2011. Din ce am inteles din Decizia CC pentru perioada 2011- ian 2013(cand a fost data ordonanta) trebuie sa se aplice art 170 din L 263/2010, deci am calculat asa:salar brut pe 2010(1836 lei)x43.3% : punct de pensie(732.80 lei)x val inflatie pe 2010 (6,09%)= 1,15 pentru anul 2011, acest coeficient se aplica la punctajul de pensie. Dl Tudor Valeriu poate confirma sau infirma acest calcul dar l-am facut strict dupa articolul mai sus mentionat(asa am inteles eu). Banii se dau retroactiv deoarece legea este anterioara pensionarii(legea prevede pentru viitor) la ordonanta tocmai asta era smecheria ca u se putea da retroactiv.
pusa2mimi, utilizator
recalcularea pensiilor militare pentru stagiile din viata civila care sau facut in 2011 2012 fac obiectul recalcularii conform deciziei curtii constitutionale/?
multumesc !
Revin cu noutati :nu se calculeaza din urma pentru ca art.170 a intrat in vigoare doar de la 1 ian 2013, iar coeficientul recalculat nu cuprinde si valoarea inflatiei deci 2011= 1.08 ,mai mult decat nimic(adica 0,02 in plus).
pusa2mimi, utilizator
- Coeficientii de corectie pentru anii 2011 si 2012 nu au fost stabiliti, sau nu au fost dati publicitatii;
- Se vehiculeaza coeficientii de 1,08 si, respectiv, 1,19, din calculele facute de catre mai multi specialisti;
Pt. Lucica...: daca vor fi acesti coeficienti, tatal va avea o pensie, incepand cu 10.05.2011, de circa 1213 lei, majorata cu 1,08, iar din 1.01.2014, cand se vor indexa pensiile cu 3,76 %, va avea o pensie de circa 1259 lei. Va avea, deci, de primit o suma din urma de 90 de lei pentru fiecare luna, incepand cu 10 mai 2011. Pe prima luna, va lua mai putin, corespunzator celor 9 zile (cam 64 lei). Nu se stie daca se vor da toti banii la ''gramada'' sau ii vor esalona.
- Mentionez: nu sunt specialist, sunt un pensionar de rand. Nu stiu daca asa se vor ''bate in cuie'' recalcularile. Nu stiu daca se vor da, totusi, banii din urma...Sunt multe semne de intrebare.
Succes!