Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul indice de corectie

Ce e indicele de corectie la pensii si cum se calculeaza ?
Inteleg dar nu prea inteleg cum se calculeaza acest indice de corectie de exemplu la o penseie de 762 ce inseamna acesta cat se pune in plus ?
Trebuie sa va uitati pe talonul dvs. de pensie. Acolo sunt trecute, in partea de jos, doua valori, doua numere: -valoarea punctului de pensie: 762,10 si punctajul mediu realizat de dvs, care, cred ca este in jur de 1, adica raportul dintre pensia dvs. de 762 lei si val. punctului de 762,10. Corectia pensiei se face prin majorarea punctajului mediu cu coeficienul de corectie. Acesti coeficienti nu s-au publicat inca pentru anii 2011 si 2012. Se vehiculeaza coeficientii de 1,08 si 1,19. In functie de cand v-ati pensionat, majorati punctajul mediu (de ~1) cu coef. 1,08 sau 1,19. Apoi inmultiti cu 732,8 si rezulta cat trebuia sa fie pensia la momentul pensionarii. Daca v-ati pensionat in 2013, deja vi s-a majorat pensie.
aha sio cum se face dica ace pers ca am vb cu ea are punctul de pensie1,04 si deh se aduna 1,04+coefficientul ala si da 2 adica cam 1600 lei pensie ceea ce e cam imposibil deci probabl ca se calculeaz in alt mod daca stie cinev cum ar fi frumos daca mi-ar spune .Multumesc
Coeficientii de 1,08; 1,19 si 1,06 inseamna majorarea cu 8%, 19% si, respectiv, 6%. Aceasta inseamna ca punctul mediu se inmulteste, dupa caz, cu 1,08, 1,19 sau 1,06. Apoi se inmulteste cu valoarea punctului de pensie respectiv.