Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii 2011;2012
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii 2011;2012

Buna ziua,m-am pensionat in 03.01.2011 si conform acestei modificari a CCR ar trebuie sa-mi recalculeze pensia . Dupa cele vizionate cam pe toate programele de televiziune ,indicele de corectie pe anul 2011 ar fi de 1,08 ,in 2012 de 1,19 si in 2013 de 1,06. Inteleg ca din calculele care le-au facut cei abilitati de la televiziuni ,ar trebui sa-mi mareasca pensia (calculata la o valoare de 700 de lei), cu 15 lei pe luna pe anul 2011, dar pentru anul 2012 cum se calculeaza ?. Intradevar m-am uitat pe cupoanele de pensie din 2013 si in ianuarie valoarea punctului de pensie era de 732,80 si in februarie de 762,10 deci , in 2013 s-a aplicat acel indice de corectie . Intrebarea mea este daca in 2012 imi va calcula pensia cu indicele de corectie de 1,19 , s-au numai ptr cei care s-au pensionat in 2012 ?.In cazul meu cum se va proceda pentru acesti 2 ani adica 2011 cu 1,08 si in 2012 cu 1,19 %? Va multumesc anticipat, si va doresc o zi te toamna cat mai calda !
O parere, a unui pensionar:
- Si calculele mele au dat aceleasi valori de coeficienti pt. 2011 si 2012;
- In toate cazurile, marirea se va face o singura data, nu si in 2011, si in 2012, si in 2013;
- Ce spuneti dvs, ca s-a majorat pensia in 2013, este indexarea de 4%, nu corectia. Corectia trebuie urmarita in cresterea punctajului realizat, nu in valoarea punctului de pensie. Din cate stiu eu, cei carora li s-a operat corectia in 2013, a fost facuta in martie, atribuindu-se si diferenta pe ian si febr;
- In cazul dvs, trebuie sa urmariti anul viitor, asa sunt promisiunile, majorarea din doua puncte de vedere: - indexarea punctului de pensie cu 3,76% si corectarea punctajului mediu cu 8%, daca asa vor calcula si EI.
Daca indicele de corectie pentru 2011 este de 1,08,atunci in urma recalcularii se va acorda doar dIferenta de 1,02,pentru ca 1,06 s-a acordat deja prin aplicarea o.u.g.1/2013.
Cum se calculeaza valoare indicelui de corectie pentru perioada 01.01.2013 - 23.01.2013 si care este valoarea lui ?
Indicele de corectie se stabileste pe ani.
Pentru 2013 s-a stabilit 1,06.

Iata raspunsul dat de CNPP la interventia unei alte persoane:

Buna seara. Stimati Domni, va rog mult, mult, de tot sa-mi explicati

"BABESTE" cum s-a calculat acel indice de corectie al punctajului mediu anual prevazut in OUG nr. 1/2013. S-a stabilit 1.06. CUM???? Am aplicat toate cele 4 operatiuni de aritmetica elementara (plus betisoare, abac, computer, etc.) asupra datelor publicate de INS (castig mediu brut, rata inflatiei, valoarea punctului de pensie) si nu am reusit sa ajung la rezultatul de 1.06. Va rog din suflet sa ma scoate-ti din aceasata DILEMA. Astept raspunsul Dvs. si va doresc PENSII CAT MAI MARI IN VIITOR. Cu stima, Gh. Florescu. 02 febr. 2013.

Raspuns:
Potrivit art. 170 alin. (1) din Legea nr. 263/2010, asa cum a fost modificat prin OUG nr. 1/2013, pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data de 1 ianuarie 2011, la punctajul mediu anual determinat pentru acestea se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011. Incepand cu anul 2013, castigul salarial mediu brut realizat, prevazut la alin. (1), este cel definitiv, cunoscut in anul precedent celui in care se deschide dreptul la pensie pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul National de Statistica.
Pentru anul 2013, valoarea indicelui de corectie astfel calculata s-a stabilit la 1,06:

castigul salarial mediu brut realizat (1980 lei) x 43,3%
valoarea punctului de pensie (762,1 lei) x rata medie a inflatiei pe anul 2011 (105,79).

E plina de amaraciune situatia noastra, a pensionarilor. Desi spuneam mai sus despre calcularea indicilor de corectie, afirm ca nu putem fi siguri pe ei. Precizarile Domnului Carp m-au lamurit si mai mult. Iata cum, la calcularea coeficientului din 2013, s-a luat in considerare valoarea punctului de pensie de 762,10 lei, valoare care a insemnat indexarea valorii din 2011, de 732,80. Ori, o indexare inseamna ''ajustarea'', in primul rand, cu rata inflatiei. Dar ca sa iasa cum au dorit ''EI'', au mai ajustat odata cu inflatia de 5,79%. E trist! Mergem mai departe!
Sunt nelamurit cum va fi si in cazul recalcularii pensiilor de invaliditate. Voi deschide un topic nou.