Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare neplatite

Lucrez la o societate publica de transport, in luna August am realizat 24 ore suplimentare (peste regimul normal de lucru). Au trecut peste 60 zile si nu au fost platite, cum scrie la lege. Unde ma pot adresa si care sunt pasii pe care trebuie s-ai urmez? Multumesc.
Daca nu v-au fost compensate prin timp liber platit, atunci puteti sesiza ITM-ul local, puteti apela la un mediator sau puteti sesiza direct Tribunalul, sectia Litigii de munca.
In cazul in care un angajator nu a respectat prevederile legale privind munca suplimentara puteti sesiza ITM-ul/Inspectia Muncii si/sau promova o actiune in instanta - Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.