avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

buna ziua

am inplinit varsta de 55 de ani si sunt interesat daca impilnesc conditiile de pensionare acum locuiesc in spania aiciimi cer 25 acumulati din care 6 anictizati aici.
eu in spania am 8 ani cotizati din care 2 sunt din somaj (se tine cont de acesti 2 ani?),
in romania am 15ani si patru luni din care 5 ani sunt in grupa I de munca acesti 5 ni se calculeazea cum ar fi 5 ani normali de munca sau miau generat citeva luni la vechime pentru pensionare ? dupa calculele mele miar trebui inca un an si 8 luni .

ma poate ajuta cineva ,sa ma lamuresc cu aceasta problema ?

multumesc .
Cel mai recent răspuns: romi1962 , utilizator 22:37, 12 Noiembrie 2013
Ma numesc M.Nela ,am lucrat in Romania 27,5 ani din care 13,5in gr a2a/100%,mentionez ca sunt nascuta la 5 februarie/1958,iar in prezent lucrezin Italia cu contract de munca cu plata contributiei la zi,tin sa precizez ca lucrez din 1.10.2007.As dori sa stiu cind ies la pensie de drep sau la limita de virsta.Daca in Romania ies mai devreme si se iau in calcul si anii din Italia ,mai pot lucra in continure avand in vedere caci in Italia,femeile ies la65 ani,ma refer la acelasi loc de munca aici in Italia,iar daca se iau in considerare grupa a2a si in Italia la calculare pentru iesirea la pensie. Va multumesc anticipat.


In cazul in care ati desfasurat activitati profesionale atat in Romania, cat si in Italia, la data intrunirii conditiilor de pensionare, puteti solicita acordarea drepturilor de pensie, potrivit legislatiilor in vigoare ale celor doua state membre implicate, sub rezerva prezentarii de documente doveditoare a perioadelor de asigurare realizate in cele doua state.
In vederea stabilirii drepturilor de pensie se vor totaliza perioadele de asigurare realizate de solicitant in cele doua state membre, drepturile de pensie fiind calculate proportional cu perioadele de asigurare realizate de solicitant in fiecare stat membru, cu respectarea principiului pro rata temporis.
Potrivit legislatiei din Romania, pensia pentru limita de varsta o puteti solicita la implinirea varstei de 61 de ani, iar cea cu reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupa superioara de munca la 58 de ani si 6 luni.
La momentul indeplinirii conditiilor de pensionare, cererea de acordare a drepturilor de pensie, impreuna cu documentele necesare, vor putea fi depuse la institutia de asigurari sociale de la locul de domiciliu, care va face toate demersurile catre institutia competenta a celuilalt stat membru implicat. Pentru relatii suplimentare, va puteti adresa institutiei competente din Italia.
Aceste demersuri se vor face la data indeplinirii conditiilor de pensionare, prevazute de legislatiile celor doua state membre implicate.
Precizam ca nu este obligatoriu ca solicitantul sa indeplineasca simultan conditiile necesare deschiderii drepturilor de pensie in toate statele membre implicate, drepturile de pensie fiind acordate cu respectarea prevederilor legislatiilor nationale in materie.

07-03-2013 15:14





Sursa:


[ link extern ]


Daca aveti 5 ani in grupa I-a in procent de 100%,perioada suplimentara la vechimea in munca este de 2 ani si 6 luni(6 luni la 1 an).

Daca este vorba de un barbat:

Conditii pentru Romania:

Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,facultate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipala partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.


Alte amanunte aici:



[ link extern ]

Va multumesc,cred ca am inteles unica diferenta este ca in spania mi-au trimis o scisoare ,si ma informau ca la 55 de ani intrunesc conditiile de a-mi depune cererea de pensionare anticipata daca am 25 de ani lucrati (cotizati )miau dat un formular pe care sa-l completez cu toate datele din cartea de munca nu mi-au cerut sa fie traduse sau legalizate .
Va fi nevoie de alte documente din tara?

va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informatii pensionare lucap lucap Buna ziua, ..asi dori sa aflu unele informatii privind iesirea la pensie in urmatoarele conditii: am varsta de 55 de ani,am lucrat 33 de ani in grupa a-2-a ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? marianacostantino marianacostantino Buna as dori sa situ cand IED la pensie? Sunt nascut 16 02 1954 am lucrat 30 ani an rulmentu Bv ,cu grupa a2a ,26 ani si 11 luni . Si acuma de4 ani muncesc an ... (vezi toată discuția)
Pensie comunitara Jacki3 Jacki3 sunt nascuta pe 13.10.1960 din data de 01.03.1979 pana in data de 01.09.2004 contract de munca 8 ore pe zi, din care 20 ani avnd grupa 2. din data de ... (vezi toată discuția)