Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Notificare /concilierea directa, mediere sau proces de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Notificare /concilierea directa, mediere sau proces de recuperare ?

- unitatea trebuie sa recupereze o suma de bani de la un beneficiar de servicii.
- suma de bani trebuia platita din apr.2013.
- pentru a recupera suma de bani datorata pt. serviciile facute,
unitatea trebuie:
1. - sa-i trimita o notificare scrisa si sa aiba loc o Conciliere ? si apoi sa se adreseze unui mediator ? sau
2. - notificarea si concilierea nu se mai aplica
si se aplica medierea ?
3. - medierea se aplica inainte de a fi dat in judecata datornicul ?
pt. ca altfel actiunea de recuperare se va respinge ca inadmisibila
sau se poate promova actiunea
si intre timp se face si medierea ?
3. - se merge la un mediator
Informarea despre mediere si avantajele medierii este GRATUITA. In urma acestei informari primiti un document, necesar pentru a deschide actiune in instanta. Cazul dumneavoastra se poate rezolva rapid si prin mediere. Contactand un mediator veti obtine informatiile necesare.

Dacă legea nu prevede altfel, părţile, persoane fizice sau persoane juridice, sunt obligate să participe la şedinţa de
informare privind avantajele medierii, inclusiv, dacă este cazul, după declanşarea unui proces în faţa instanţelor competente, în
vederea soluţionării pe această cale a conflictelor în materie civilă, de familie, în materie penală, precum şi în alte materii, în
condiţiile prevăzute de lege.
Dovada participării la şedinţa de informare privind avantajele medierii se face printr-un certificat de informare eliberat de
mediatorul care a realizat informarea. Dacă una dintre părţi refuză în scris participarea la şedinţa de informare, nu răspunde
invitaţiei prevăzute la art. 43 alin. (1) ori nu se prezintă la data fixată pentru şedinţa de informare, se întocmeşte un proces-verbal,
care se depune la dosarul instanţei.
Instanţa va respinge cererea de chemare în judecată ca inadmisibilă în caz de neîndeplinire de către reclamant a obligaţiei
de a participa la şedinţa de informare privind medierea, anterior introducerii cererii de chemare în judecată, sau după declanşarea
procesului până la termenul dat de instanţă în acest scop, pentru litigiile în materiile prevăzute de art. 601
alin. (1) lit. a)-f).
Radu Aurelian - Birou de mediator Bucuresti Ploiesti, Mediator
Va multumesc enorm pt. raspuns !