Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Cand se plateste onorariu mediator ?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Cand se plateste onorariu mediator ?

- litigiu de munca
- angajatorul a contactat un mediator
pt. doreste sa stinga un litigiu cu un angajat propriu
- urmeaza sa se faca la mediator
o Cerere si un Contract de mediere

- cand se va plati onorariu mediatorului
si in ce context ?
Buna seara,

Onorariul mediatorului se va achita la semnarea contractului de mediere.
Suma se poate achita de catre ambele parti in mod egal daca nu se stabileste altfel.

Cu stima.
Dar daca doar angajatorul este cel care merge si cere medierea,
si daca doar acesta plateste onorariul mediatorului,
1.-salariatul nu va fi obligat sa plateasca acel onorariu ?
2. - sau suma platita se va imparti pe din doua ?
3.- si daca la mediator nu se ajunge la nicio intelegere,
daca se ajunge in instanta,
angajatorul va putea recupera acea suma de bani platita ca si onorariu mediatorului ?
Angajatorul, daca este cel care initiaza procedura de mediere, va plati mediatorului un onorariu pentru etapa de premediere (in care se vor face demersuri pentru a invita cealalta parte, respectiv angajatul), precum si un onorariu pentru medierea propriu-zisa.

Acest din urma onorariu se achita, in mod normal, de catre ambele parti, pentru ca ambele parti sunt beneficiare ale serviciilor mediatorului, precum si ale rezultatului medierii. Solutia la care se ajunge in urma medierii trebuie sa fie satisfacatoare pentru toti cei implicati, de aceea medierea nu trebuie vazuta ca o concesie facuta celeilalte parti, ci ca pe o sansa de a obtine ceea ce se doreste, de catre toata lumea, evident in urma unor negocieri. Prin prisma acestui lucru, e oarecum firesc sa se achite in mod egal onorariul mediatorului.

Sigur ca partile pot conveni ca doar una dintre ele sa plateasca, insa cea care participa "gratis" va fi ceva mai putin disponibila sa se intelega si sa faca vreo concesie, pe principiul ca oricum nu pierde nimic. Poate doar timp si energie.

Moral este ca odata acceptata medierea, costurile ei sa fie suportate in mod egal de parti. Aceasta este si practica generala. Daca se intampla altfel, este pentru ca una dintre parti are un interes crescut sa rezolve amiabil. In acest caz insa, frustrarea de a nu ajunge la un acord de mediere va putea determina o incercare de a recupera ulterior, in instanta, costurile procedurii. Legislatia este neclara, practica este neunitara. Nu se stie ce ar putea decide instanta intr-un astfel de caz. Insa posibilitatea de a cere recuperarea lor ca si cheltuieli de judecata exista, in mod cert.
Daca angajatorul este cel care initiaza procedura de mediere
si va plati mediatorului un onorariu pentru etapa de premediere,
( pt. ca acesta trebuie/este obligat sa urmeze aceasta procedura ),

1.- salariatul va putea fi obligat
ulterior, in timpul medierii sau la finele medierii , dupa caz,
sa suporte 1/2 din costuri /pentru etapa de premediere ?

2. - daca salariatul refuza sa achite 1/2 din costuri /premediere,
mediatorul va face aceasta mentiune ?

3. - dar pt. Contractul incheiat cu mediatorul,
costul il va suporta angajatorul sau
doar 1/2 din pret ?

sau

4. - daca se face medierea, se face un calcul pt. toate costurile medierii
si se imputa salariatului sau se suporta cate 1/2 de catre fiecare parte ?

Consider ca in cazul de fata
angajatorul = institutie publica trebuie sa recupereze sumele de bani
primite in plus de catre salariat ( cf. hotararii /instantei de fond - anulata de recurs ).
Acum legea impune medierea,
nu se poate spune ca angajatorul are un interes crescut sa rezolve amiabil.
Pur si simplu, o actiune in instanta, fara incercarea de mediere,
ar fi respinsa ca inadmisibila.

Buna seara,

Informarea privind avantajele medierii este una si medierea propriu-zisa este cu totul altceva.Legea NU IMPUNE MEDIEREA,ci numai procedura informarii prealabile privind avantajele medierii care este gratuita.
In alta ordine de idei,salariatul nu va putea fi obligat de catre mediator,daca asta vreti sa spuneti,sa achite in cazul unei medierii,1/2 sau nicio alta suma atat timp cat nu este de acord sa plateasca de bunavoie 1/2 din onorariul mediatorului.
In contractul de premediere,nu se poate stipula faptul ca salariatul nu doreste achitarea vreunei sume,intrucat in urma acestui contract se vor face demersurile privind invitarea celeilalte parti la mediere(a salariatului in cazul de fata).
In cazul in care se prezinta ambele parti la data stabilita prin invitatie si partile convin sa urmeaze calea medierii se intocmeste un contract de mediere in care se mentioneaza printre altele onorariul mediatorului si cine il achita.In caz contrar,mediatorul intocmeste certificatul de informare cu care se poate merge in instanta pentru rezolvarea litigiului.Deasemenea daca numai o parte se prezinta la data stabilita prin invitatie,mediatorul va intocmi un proces verbal de informare,care se va putea depune in instanta pentru rezolvarea litigiului,respectand in acest mod legea.
Imputarea,nu cade in sarcina mediatorului.

Cu stima.
mediator_craiova, utilizator