Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire fara succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire fara succesiune

Buna ziua.
In speranta ca aici pot gasi un mic ajutor, va prezint urmatoarea speta.

Tatal meu, impreuna cu fratele lui sunt mostenitorii bunicii mele, care a decedat in 2010. Bunica detinea atunci o casa la tara cu teren de 2000 mp + 5 hectare teren arabil in camp.
Tatal meu si fratele lui nu au facut de atunci succesiunea, deoarece fratele nu este de acord. In prezent, terenul din camp este administrat in arenda de catre o firma. Problema este ca arendasul a sugerat tatalui meu sa faca succesiunea, in caz contrar el nu mai poate sa se ocupe de teren.
1. Ce ar putea sa faca tatal meu in acest caz?
2. Cum poate tata sa beneficieze de partea lui de mostenire, daca fratele lui nu este de acord sa faca niciun act?
3. Cum putem sa il obligam pe fratele tatalui sa fie de acord?
4. Fratele tatalui meu are un baiat, iar eu mai am o sora. Putem sa facem noi ceva, fara sa ii implicam pe parintii nostri?

Va multumesc mult pentru timpul acordat.
Stimat forumist,

Din câte văd, ambii fraţi au aceptat succesiunea tacit. Prin urmare, este mai puţin important dacă unul nu doreşte dezbaterea, deoarce acest lucru este posibil prin acord, dar, totodată şi în instanţă.

Tatăl dvs poate lua legătura cu un notar, şi, în cazul neînţelegerii, după dezbarere, se poate iniţia în cele din urmă şi o acţiune de ieşire din indiviziune.

Cu stimă
Va multumesc frumos. Nu inteleg exact ce presupune scoaterea din indiviziune, dar banuiesc ca un notar ne va lamuri.
Va multumesc.
Inseamna impartirea.

Oricum, intrebarea 3 a dv. e nitel ilogica, nu? Cum sa obligati pe cineva sa fie de acord? Acordul e benevol, obligarea e fortata.
Totusi, poate cand se vede chemat la notar fratele dv. poate intelege sa dezbata mostenirea.
Depinde si cine a administrat bunurile etc.