Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmostenire

Exista cai legale pentru dezmostenirea unui copil neascultator?
Nu, chai daca l-ati dezmosteni, are dreptul legal la rezerva succesorala.
Definiţi sintagma copil neascultător. Nu pentru că ar conta în ceea ce priveşte dezmoştenirea, ci doar pentru că mă interesează punctul dumneavoastră de vedere strict din punct de vedere al relaţiilor interumane, interfamiliale.