avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Masina lovita - conducator auto fara permis , masina ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Masina lovita - conducator auto fara permis , masina fara RCA

buna ziua ,
am urmatoarea situatie :
masina de firma circula regulamentar si a fost lovita in trafic de o alta masina fara RCA , conducatorul auto nu detine permis auto .

s-a facut constatarea , s-a deschis dosar la politie ,

mie cine imi repara masina ?

eu an asigurare insa daca celalat nu are RCA , asiguratorul meu nu suporta reparatia .

Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 23:51, 15 Noiembrie 2013
Daca nu aveti CASCO atunci o reparati pe cheltuiala dvs si apoi va indreptati impotriva soferului in instanta pentru plata cheltuielilor cu reparatia masinii.
In astfel de cazuri se apeleaza la Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii-F.P.V.S

[ link extern ]
Plata despagubirii o va plati FPVS, dar, dupa stiinta mea, numai ce hotararea judecatoreasca ramane definitiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident auto cu masina fara rca leorot leorot Buna seara, Am fost lovit de o masina care nu mi-a acordat prioritate. Masina este pe o firma si nu avea rca valabil. Am mers la politie si am dovada de ... (vezi toată discuția)
Accident de circulatie - raspunderea parintelui (copil major) RazvanAlexandru RazvanAlexandru Aseara un baiat cu o masina inmatriculta in Anglia, volan pe partea dreapta a avariat 6 masini parcate regulamentar, printre ele numarandu-se si a mea. ... (vezi toată discuția)
Reparatii masina dupa accident dan matedan dan matedan Buna ziua Masina mea a fost avariata in parcare de catre o persoana care a plecat fara sa incerce sa ma contacteze.Eu am asigurare RCA dar vreau sa stiu daca ... (vezi toată discuția)