Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Masina lovita - conducator auto fara permis , masina ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Masina lovita - conducator auto fara permis , masina fara RCA

buna ziua ,
am urmatoarea situatie :
masina de firma circula regulamentar si a fost lovita in trafic de o alta masina fara RCA , conducatorul auto nu detine permis auto .

s-a facut constatarea , s-a deschis dosar la politie ,

mie cine imi repara masina ?

eu an asigurare insa daca celalat nu are RCA , asiguratorul meu nu suporta reparatia .

Daca nu aveti CASCO atunci o reparati pe cheltuiala dvs si apoi va indreptati impotriva soferului in instanta pentru plata cheltuielilor cu reparatia masinii.
In astfel de cazuri se apeleaza la Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii-F.P.V.S

[ link extern ]
Plata despagubirii o va plati FPVS, dar, dupa stiinta mea, numai ce hotararea judecatoreasca ramane definitiva.