Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Accident de circulatie - raspunderea parintelui (copil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Accident de circulatie - raspunderea parintelui (copil major)

Aseara un baiat cu o masina inmatriculta in Anglia, volan pe partea dreapta a avariat 6 masini parcate regulamentar, printre ele numarandu-se si a mea. Problema este ca persoana respectiva nu avea asigurare valabila la masina, iar paguba mea personala este de 200 de mil. Masina era a tatalui sau. Intrebare mea este daca pot angaja raspunderea civila a parintelui avand in vedere faptul ca trebuia sa aiba cunostinta ca nu are asigurare valabila la masina si totusi i-a incredintat-o fiului sau sa o conduca? intreb asta deoarece simpla raspundere a baiatului (major, 24 ani) nu ma ajuta cu nimic, acesta fiind insolvabil.
pentru fapta raspunde cel care a facut accidentul.parintele nu raspunde pentru copilul major
Ia depuneti dvs plangere penala pt distrugere conf art. 251 al. (1) din NCP si s-ar putea sa rasara si banii. Faci insa si o expertiza cu daunele produse.
Iar tatal baiatului va raspunde ca masina era parcata in fata blocului si nu se circula cu ea pentru ca urma sa-i faca asigurare, dar baiatul a luat masina fara stirea lui.
Vinovat:baiatul insolvabil.
De asemenea, in cazul in care un autovehicul este depistat circuland in trafic fara a detine o polita RCA valabila, conducatorul auto va fi sanctionat cu o amenda cuprinsa intre 1000 si 2000 de lei, dar si cu retinerea certificatului de inmatriculare al masinii, precum si a placutelor cu numerele de inmatriculare.
Fiind major si cu capacitate deplina, nu puteti antrena raspunderea patrimoniala a parintelui.
Marcel Mihalache, Avocat
emil6702 a scris:

Ia depuneti dvs plangere penala pt distrugere conf art. 251 al. (1) din NCP si s-ar putea sa rasara si banii. Faci insa si o expertiza cu daunele produse.

Plangere penala pentru distrugere la accident auto conform noului cod penal? bune sfaturi domnule!
In cazul incare vehiculul nu era asigurat pentru obtinerea despagubirilor trebuie sa va adresati "Fondului de Protecţie a Victimelor Străzii-F.P.V.S."
[ link extern ] /