Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Neplata contributiilor Cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Neplata contributiilor Cass

Buna ziua, problema sta in felul urmator:sunt gravida in 6 luni, pe la sfarsitul lunii decembrie voi intra in prenatal.Ce ma nelamureste pe mine e ca am primit o gramada de somatii de la ANAF ca nu s-au platit de catre firma contributiile catre sanatate,somaj,impozit pe veniturile din salarii datorate de firma si retinute de angajator. Unde ma pot duce sa vad exact cat are de platit angajatorul pt mine la stat si cum il pot obliga pe angajator sa imi plateasca contributiile la zi?Se poate sa imi plateasca numai mie?(caci sigur nu are bani sa plateasca pt toata lumea caci ar cam fi vreo 150 mil de platit din cate am auzit)...Ma puteti ajuta cu raspunsuri?
Nu este treaba d.voastra daca angajatorul nu a platit aceste datorii. Nu va afecteaza personal. Retinerea si neplata acestor impozite si contributii de natura stopajului la sursa, va fi tratata de fisc ca si infractiune si vor sesiza ei organele de cercetare penala, concomitent cu masuri de recuperarea acestor prejudicii. De aceea statul are organe specializate in recuperarea creantelor fiscale. Asta mai raminea sa impuna salariatilor sa se ocupe de evaziune fiscala!! E ceva ce-mi scapa.. de ce sa va someze pe d.voastra?! Oare e firma d.voastra?
Nu,nu m-am exprimat eu bine...nu pe mine personal m-au somat ci firmei i-au venit instiintarile.Pe 27 decembrie eu voi aduce firmei un concediu medical(si anume prenatalul) si din cate am inteles pe perioda prenatalului firma imi va plati prenatalul si apoi casa de sanatate va vira firmei banii respectivi,nu?Dar firma neavand achitate contributiile nu va primi banii pe prenatalul meu,nu?CCC nu va fi afectat de neplata contributiilor?caci mi se cere stagiu de cotizare de la Casa de Pensii...Multumesc
Imi lasa impresia ca firma unde sinteti angajata va apartine!! Prea va preocupa faptul ca " firma nu va primi banii pe prenatalul meu"!!! Daca nu spuneti tot, nimeni nu va poate ajuta! CCC nu va fi afectat.
Chiar nu este firma mea,intelegeti-ma.Doar ca eu ma gandesc tot la altii(am pus suflet pt firma asta)...deci in concluzie pe mine nu ma va afecta faptul ca ei nu vor primi banii pe prenatal,nu?...eu imi voi baga prenatalul si atat...As vrea sa fiu totusi cu toate contributiile la zi cand ies in prenatal.Poate sa faca un artificiu sa plateasca numai pt mine contributiile?Multumesc
1. Nu va afecteaza. E infractiune pentru administratorul firmei conf art 6 din Legea 241/2005.
2. Nu poate plati numai pentru d.voastra deoarece cf. art 141 din CPF so OPANAF 1397/2007 plata se face in cont unic si de acolo fiscul distribuie proportional la creantele de natura stopajului la sursa. recomandati-ii sa plateasca toate datoriile de natura stopajului la sursa, pentru ca mai curind sau mai tirziu va avea dosar penal.
Cu respect!