Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura si chitanța pentru organizare evenimente ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura si chitanța pentru organizare evenimente , sau casa de marcat

Buna ziua .

In prezent activez ca solist la nunti si organizez evenimente .
Am o întreprindere individuală .
Doresc sa le ofer clienților o justificare - factura+chitanța sau bon fiscal .

Trebuie neaparat sa îmi cumpăr casa de marcat sau pot sa le eliberez factura si chitanța , având in vedere ca eliberez unor persoane fizice neînregistrate .

Dacă pot elibera factura . Este de ajuns sa trec numele , seria si numărul de buletin ?

Va multumesc.
Potrivit OUG 28/1999:

Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comerţul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de către producătorii agricoli individuali deţinători de autorizaţie în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri efectuate prin automatele comerciale, serviciile de parcări auto a căror contravaloare se încasează prin automate, precum şi activităţile de jocuri de noroc desfăşurate cu mijloace tehnice de joc ce funcţionează pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentaţie publică efectuate în mijloace de transport public de călători;
c) Abrogată prin alineatul din Ordonanţă de urgenţă nr. 12/2006 începând cu 27.02.2006.
d) vânzarea de ziare şi reviste prin distribuitori specializaţi;
e) transportul public de călători pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum şi cu metroul;
f) activităţile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii bilete de acces la spectacole, muzee, expoziţii, târguri şi oboare, grădini zoologice şi grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc şi altele similare;
g) activităţile de asigurări şi ale caselor de pensii, precum şi activităţile de intermedieri financiare, inclusiv activităţile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activităţile de schimb valutar cu numerar şi substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operaţiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta instituţiilor de credit, aparţinând acestor instituţii, precum şi cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;
i) vânzarea obiectelor de cult şi serviciile religioase prestate de instituţiile de cult;
j) Abrogată prin punctul 2. din Ordonanţă nr. 47/2007 începând cu 03.09.2007.
k) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;
l) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de către agenţiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice şi termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poştă şi curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe;
p) serviciile medicale cu plată prestate la domiciliul sau la locul de muncă al clientului;
r) Abrogată prin punctul 2. din Ordonanţă nr. 47/2007 începând cu 03.09.2007.
s) Abrogată prin punctul 2. din Ordonanţă nr. 47/2007 începând cu 03.09.2007.
ş) serviciile de transport feroviar public de călători în trafic intern şi internaţional, prestate de societăţi comerciale persoane juridice române.

Daca sunteti definit ca profesie libera, atunci sunteti la exceptia de la art 2 h din OUG 28/1999 si nu trebuie casa de marcat. Potrivit Cod fiscal:

Norme art 46, pct 23:

Sunt considerate venituri din profesii libere veniturile obţinute din prestări de servicii cu caracter profesional, desfăşurate în mod individual sau în diverse forme de asociere, în domeniile ştiinţific, literar, artistic, educativ şi altele, de către: medici, avocaţi, notari publici, executori judecătoreşti, experţi tehnici şi contabili, contabili autorizaţi, consultanţi de plasament în valori mobiliare, auditori financiari, consultanţi fiscali, arhitecţi, traducători, sportivi, arbitri sportivi, precum şi alte persoane fizice cu profesii reglementate desfăşurate în mod independent, în condiţiile legii.

De exemplu expertii contabili/ contabilii autorizati au OG 65/1994

Exceptiile de la emiterea facturii:

Cod fiscal ART. 155 Facturarea

(9) Prin excepție de la prevederile alin. (5) lit. a), persoana impozabilă este scutită de obligaţia emiterii facturii pentru următoarele operațiuni, cu excepția cazului în care beneficiarul solicită factura:

a) livrările de bunuri prin magazinele de comerț cu amănuntul şi prestările de servicii către populaţie, pentru care este obligatorie emiterea de bonuri fiscale, conform Ordonanței de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b) livrările de bunuri şi prestările de servicii, altele decât cele menţionate la lit. a), furnizate către beneficiari persoane neimpozabile, altele decât persoanele juridice neimpozabile, pentru care este obligatorie emiterea de documente legal aprobate, fără nominalizarea cumpărătorului, cum ar fi: transportul persoanelor pe baza biletelor de călătorie sau abonamentelor, accesul pe bază de bilet la: spectacole, muzee, cinematografe, evenimente sportive, târguri, expoziții;

Ioan Petru Butariu, Contabil
In concluzie singura varianta sa nu imi achizitionez casa de marcat este sa declar ca si profesie libera.
In acest caz , cum procedez?
-declar veniturile prin intreprinderea individuala pe care o detin , sau exista o alta modalitate?
- unde trebuie sa ma inregistrez?
-unde declar veniturile?
- exista un plafon al veniturilor?
- nu gasesc in lista de activitati , "solist , dj , sau organzator" , trebuie sa fie mentionat , sau este destul ca fac parte din "domeniul artistic".?

Va multumesc
Miboicu, utilizator